Musiały zabezpieczyć się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, nadmierną utratą wody, ochroną przed promieniami UV, wzmocniły swoją budowę i kształt, aby utrzymać stabilną pozycję. Wykształciły korzenie lub chwytniki, aby pobierać wodę z gleby.
Rośliny by żyć na lądzie musiały wykształcić : -Układ naczyniowy - rozprowadza wodę i rozpuszczone w niej sole mineralne po całej roślinie, co umożliwia roślinie rośnięcie wysoko ponad powierzchnię ziemi -System korzeniowy - utrzymuje roślinę w podłożu i dostarcza jej niezbędnej do życia wody wraz z solami mineralnymi; -Kutikula - hamuje nadmierne parowanie wody z nadziemnych części rośliny -Aparaty szparkowe - wykształciły się aby ułatwić roślinie wymianę gazową przez powierzchnię rośliny, pozwalając na dostęp powietrza wraz z CO2. Znajdują się one w liściach i pędach nadziemnych. Przedostający się przez nie CO2 styka się z komórkami przeprowadzającym proces fotosyntezy - Komórki korka - na drodze ewolucji zostały wytworzone na zewnętrznej powierzchni łodygi, ponieważ w toku ewolucji wiele roślin naczyniowych - głównie drzew - o wtórnym przyroście na grubość, wytwarza coraz bardziej rozległe tkanki przewodzące, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz pędu i rozerwanie tkanki zewnętrznej wraz z kutikulą. Komórki korka z czasem stają się martwe, pogrubiają się ich błony i nie przepuszczają wody; korek staje się zewnętrzną warstwą okrywającą.
cechy umozliwiające roslinom zycie na ladzie : -umiejetnosć magazynowania wody -chwytniki -skretoległe ułozenie listków (u mchów) -sztywna łodyga -tkanka okrywajaca łodygę -lustro ja to miałam dobrze =D