Przedstaw cykl rozwojowy roślin.

Przedstaw cykl rozwojowy roślin.
Odpowiedź

Cykl życiowy roślin okrytonasiennych: Zaczynając od dojrzałego osobnika. 1)Na dojrzałym sporoficie powstają kwiaty (zazwyczaj obupłciowe). W kwiecie rozwija się SŁUPEK, w słupku powstają zalążki (żalązek zawiera komórki z których potem rozwija się owoc i nasienie, powstaja one z tkanki archeosporalnej ). W pręcikach powstaje pyłek (mikrospora) również z tk. archeosporalnej. 2) Ziarno pyłku trafia na znamię słupka i zaczyna wyrastać łagiewka pyłkowa, wrasta ona do gametofitu żeńskiego czyli woreczka zalązkowego zawierającego komórke jajową. Tutaj nalezało by wspomnieć o podwójnym zapłodnieniu, 2 plemniki znajdujące się w łagiewce pyłkowej trafiają do woreczka zalązkowego jeden z nich zapładnia wtórne jądro woreczka zalązkowego(z niego rozwija się triploidalne bielno 3n) a drugi komórkę jajową z niej rozwija zarodek sporofit ---> powstaje owoc a z nasion w nim znajdujących się wyrasta nowy sporofit. Mniejwięcej tak wygląda ten cykl.

Cykl życiowy roślin okrytonasiennych: Zaczynając od dojrzałego osobnika. 1)Na dojrzałym sporoficie powstają kwiaty (zazwyczaj obupłciowe). W kwiecie rozwija się SŁUPEK, w słupku powstają zalążki (żalązek zawiera komórki z których potem rozwija się owoc i nasienie, powstaja one z tkanki archeosporalnej ). W pręcikach powstaje pyłek (mikrospora) również z tk. archeosporalnej. 2) Ziarno pyłku trafia na znamię słupka i zaczyna wyrastać łagiewka pyłkowa, wrasta ona do gametofitu żeńskiego czyli woreczka zalązkowego zawierającego komórke jajową. Tutaj nalezało by wspomnieć o podwójnym zapłodnieniu, 2 plemniki znajdujące się w łagiewce pyłkowej trafiają do woreczka zalązkowego jeden z nich zapładnia wtórne jądro woreczka zalązkowego(z niego rozwija się triploidalne bielno 3n) a drugi komórkę jajową z niej rozwija zarodek sporofit ---> powstaje owoc a z nasion w nim znajdujących się wyrasta nowy sporofit. Mniejwięcej tak wygląda ten cykl. Więcej szczegułów patrz schemat:

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

1. Przedstaw cykl rozwojowy roślin na przykładnie fasoli.

1. Przedstaw cykl rozwojowy roślin na przykładnie fasoli....

Biologia

Przedstaw znaczenie energii słonecznej w życiu organizmów autotroficznych i heterotroficznych oraz w funkcjonowaniu ekosystemów (szczegołowy i rozpisany konspekt m.in. na podstawie klucza do sprzawdzania matur próbnych)

Energia słoneczna - jest to energia promieniowania elektromagnetycznego, jest to promieniowanie o długości fal w przedziale 400 -700nm. To właśnie dzięki energii świetlnej zachodzi jeden z głównych procesów biologicznych czyli fotosynteza ...

Biologia

Zagadnienia na maturę ustną z biologii

1. Komórka:
a) Budowa chemiczna (pierwiastki, części organiczne, nieorganiczne, rola wody)
b)Budowa przestrzenna
* Omów składniki nieplazmatyczne komórki
* Porównaj komórkę roślinną i zwierzęcą
* Porównaj komórk...