Opis dworku w soplicowie

Opis dworku w soplicowie
Odpowiedź

Dworek Soplicowa był nie duży, zbudowany z drzewa i częściowo z kamienia. Na dworku stały topole. Stodołę miał wielką widać było, ze okolica bogata była w zborze. Widać było również dosyć duże pole. Brama była otwarta dla gości, w środku było dużo obrazów o tematyce patriotycznej. Na tych obrazach również widnieli znajomi Tadeusza.

W utworze pt."Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz przedstawił obraz dworku w Soplicowie. Posiadłość znajdowała się na Litwie, a gospodarzem soplicowskiej posesji był sędzia Soplica. Była to szlachecka i malownicza siedziba, wokół której roztaczały się zielone łąki, leśne pagórki oraz pola, na których rosły: pszenica, żyto i gryka. W okolicy płynęła rzeka Niemen. Dworek położony był na wzgórzu, w brzozowym gaju. Otoczony był topolami, broniącymi dom przed jesiennymi wiatrami. Posiadłość otaczały budynki gospodarcze wraz z zabudowaniami rolniczymi. Żyzne pola czarnoziemne uprawiane były na kształt ogrodowych grządek. Brama soplicowska była zawsze otwarta jakby czekała i zapraszała wszystkich znajdujących się w pobliżu ludzi. Gospodarz chciał dać przez do zrozumienia, że w tym domu szanowana jest staropolska tradycyjna gościnność. Sam budynek był drewniany, lecz częściowo podmurowany. Miał podbielone ściany. Sprawiał wrażenie solidnego i schludnego mieszkania, mimo iż był niewielki. Wewnątrz tradycyjny polski wygląd. Gospodarz wraz z ludźmi żyjącymi w Soplicowie nie ulegali francuskiej modzie. Szanował narodowe obyczaje. W środku czuć patriotyzm. Na ścianach wisiały obrazy polskich bohaterów narodowych: Tadeusza Kościuszki - przywódcy insurekcji kościuszkowskiej, Tadeusza rejenta - posła, który sprzeciwił się rozbiorowi Polski, Jakuba Jasińskiego - pisarza i obrońcy Pragi z 1794 roku oraz Tadeusza Korsaka - również obrońcy poległego w tym czeskim mieście. Kolejne potwierdzenie polskości w Soplicowie to kurantowy zegar, który wygrywał melodię "Mazurka Dąbrowskiego". Na pierwszy rzut oka widać, że Sędzia był bardzo dobrym gospodarzem, który dbał i troszczył się o poddanych. Dwór w Soplicowie to siedziba ludzi patriotycznych, szanujących historię oraz kulturę narodową. Mimo iż posiadłość nie miała wygód i tak sprawiała wrażenie pięknej ostoi polskości. Soplicowo to miejsce wyjątkowo zachwycające. Myślę, że nie ma nigdzie na świecie równie czarującego dworu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy mógłby mi ktoś podać wresy, w których znajduje się opis dworku w Soplicowie? Oczywiście w utworzye "Pan Tadeusz" : )

Czy mógłby mi ktoś podać wresy, w których znajduje się opis dworku w Soplicowie? Oczywiście w utworzye "Pan Tadeusz" : )...

Język polski

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz...

Język polski

napisz opis dworku w Soplicowie z książki Pan Tadeusz w minimum 10 zdaniach

napisz opis dworku w Soplicowie z książki Pan Tadeusz w minimum 10 zdaniach...

Język polski

Opis Dworku W Soplicowie

Opis Dworku W Soplicowie...

Język polski

!!! Opis dworku w Soplicowie, na podstawie tekstu "Pan Tadeusz" (początek 1 ksiegi ;]) ~z góry dzieki ;]

!!! Opis dworku w Soplicowie, na podstawie tekstu "Pan Tadeusz" (początek 1 ksiegi ;]) ~z góry dzieki ;]...