MSZAKI nie posiadają wyspecjalizowanych tkanek przewodzących. Na pierwszy rzut oka są roślinami niepozornymi, jednak odgrywają one olbrzymią rolę w przyrodzie. Są pionierami - zasiedlają tereny, które nie nadają się do życia dla innych roślin, przygotowując dla nich podłoże. Tworząc mszyste darnie zapobiegają erozji gleby i magazynują wodę, co po obfitych opadach zabezpiecza przed zbyt szybkim spływaniem do rzek, a w konsekwencji powodziom. Dostarczają one także pożywienia wielu zwierzętom. Torfowce posiadają duże, martwe, puste komórki umiejscowione w "listkach", w których gromadzą wodę. Ich łodygi posiadają zdolność nieograniczonego wzrostu, a rośnie tylko ich część wierzchołkowa - dolna zamiera. Ta ich właściowość przyczynia się do tworzenia torfu - masy rozłożonych części roślin nasyconych różnymi związkami organicznymi i mineralnymi, który jest wykorzystywany w ogrodnictwie, do wyrobu tektury i w lecznictwie (kąpiele borowinowe). Rozdrobniony torfowiec dodany do piaszczystej gleby zwiększa jej zdolność do pochłaniania i zatrzymywania wody. W niektórych krajach suszony torfowiec jest używany jako paliwo.
1.gromadzi ogromne ilości wody, dzięki temu zmniejsza ryzyko powodzi. 2.w okresie suszy zapobiega wysuszaniu się gleby. 3.z rozkładu ich pędów tworzy się próchnica w glebie. 4.wśród mchów znajdują schronienie drobne zwierzęta. 5. są pożywieniem np. dla ptaków i ssaków. 6. niektóre ptaki budują z nich gniazda. 7. jest wykorzystywany w ogrodnictwie jako podłoże do uprawy roślin.
wg. mnie : #mech jest podściółką do uprawy truskawek i poziomek. #kiedyś używało go się do uszczelniania domów. #W Japonii uważa się że sadzenie mchu wokół drzew daje spokój i powagę. #mech wykorzystuje się jako ściółkę. #wykorzystuje się też go często jako materiał do pakowania czy coś takiego. informacje: Podręcznik z Przyrody klasa 6. :-)