męski organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej

męski organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej
Odpowiedź

Okrytonasienne to rośliny kwiatowe, u których zalążki (a więc i nasiona) tworzą się wewnątrz zalążni (nie zaś na powierzchni łusek nasiennych, jak ma to miejsce w przypadku nagonasiennych) i są okryte owocolistkami, z których powstają owoce. Zalążki są ukryte w słupku (żeński organ rozrodczy) powstającym przez zrośnięcie owocolistków. Oprócz słupków w kwiatach występują także męskie organy rozrodcze, czyli produkujące pyłek pręciki. W związku z tym kwiaty okrytonasiennych mogą być jednopłciowe - męskie lub żeńskie, tj. posiadać tylko słupki lub tylko pręciki, albo obupłciowe, czyli posiadające zarówko słupki, jak i pręciki (oprócz tego mogą jeszcze, choć rzadko, występować tzw. kwiaty płonne, nie posiadające ani słupków, ani pręcików). Warto dodać, że obupłciowość jest cechą występującą tylko u roślin okrytozalążkowych. Aby doszło do zapłodnienia, najpierw musi nastąpić tzw. zapylenie polegające na dostarczeniu męskiego pyłku na znamię żeńskiego słupka. Roznoszenie pyłku może się odbywać tak jak u roślin nagonasiennych, czyli poprzez wiatr, ale też drugą metodą, tj. z wykorzystaniem owadów (rzadziej także ptaków). Mówimy w związku z tym o kwiatach wiatro- bądź owadopylnych. Kwiaty owadopylne są zazwyczaj stosunkowo duże i posiadają efektownie ubarwione płatki korony, są też często pachnące i nektarodajne. Wszystko to oczywiście po to, aby jak najskuteczniej wabić owady. Kiedy już pyłek osiądzie na znamieniu słupka, dochodzi do zapłodnienia. W jego wyniku powstaje zalążek rośliny umieszczony w nasieniu, a owocolistki słupka (czasem też inne części kwiatu - np. dno kwiatowe jak u jabłoni i grusz) powiększają się tworząc owoc. Tworzenie owoców jest cechą występującą tylko u roślin okrytozalążkowych, dlatego bywają one też określane mianem roślin owocowych. Owoc jest jednym z najnowszych "wynalazków" świata roślin. Jego główną rolą, obok ochrony nasion, jest umożliwienie bardziej skutecznego i szybszego rozprzestrzeniania się roślin poprzez wykorzystanie zwierząt jako środka transportu nasion. Owoce zwabiają zwierzęta, które je zjadają, a następnie wydalają nasiona w innym miejscu. Jak widać, rośliny mogą wykorzystywać zwierzęta nie tylko przy akcie zapłodnienia, ale także do roznoszenia nasion powstałych w jego efekcie. Nie wszystkie jednak owoce stanowią pokarm dla zwierząt. Niektóre rośliny (np. topole, wierzby, jesiony itp.) wytwarzają bardzo drobne i niepozorne, często też zdrewniałe owoce, zupełnie nieatrakcyjne z punktu widzenia zwierząt. Owoce tego typu posiadają jednak zwykle jakiś rodzaj aparatu lotnego (torebki zaopatrzone w puch, skrzydlaki itp.), dzięki któremu są roznoszone na znaczne odległości przez wiatr. Tak więc podobnie jak przy zapylaniu, także i w przypadku przenoszenia nasion rozróżniamy dwa główne mechanizmy transportu: wiatr i zwierzęta.

Łagiewka pyłkowa

męski organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej to pręcik.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

1.Podaj dwie funkcje okwiatu. 2.Uzupełnij zdania... Męski organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej to................ Żeński organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej to................ Pilne!!! dam naj..

1.Podaj dwie funkcje okwiatu. 2.Uzupełnij zdania... Męski organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej to................ Żeński organ rozrodczy rośliny okrytonasiennej to................ Pilne!!! dam naj.....

Biologia

Rośliny nasienne- charakterystyka, rozmnażanie, budowa, podział

Rośliny nasienne:
♥ Posiadają łodygi i korzenia zdolne do przyrostu wtórnego na grubość
♥ Posiadają żeński organ rozrodczy jakim jest zalążek który po zapłodnieniu przekształca się w nasiona
♥ Obejmują grupy: Nagona...