Janek robił zakupy. Za jabłka zapłacił jedną piątą posiadanych pieniędzy, za mandarynki 2zł więcej, a za słodycze zapłacił dwa razy tyle co za jabłka. Po zapłaceniu rachunku zostało mu 2zł reszty. Oblicz ile miał pieniędzy..

Janek robił zakupy. Za jabłka zapłacił jedną piątą posiadanych pieniędzy, za mandarynki 2zł więcej, a za słodycze zapłacił dwa razy tyle co za jabłka. Po zapłaceniu rachunku zostało mu 2zł reszty. Oblicz ile miał pieniędzy..
Odpowiedź

x-ilość pieniędzy. x=1/5x+1/5x+2+2*1/5x x=2/5x+2+2/5 x=4/5x+2 x-4/5x=2 1/5x=2/1/5 x=10 Janek miał 10 zł. Pozdro.

x=posiadane pieniądze ⅕x=cena jabłek 2+⅕x=cena mandarynek 2×⅕x=cena słodyczy 2 zł reszta x=⅕x+2+⅕x+2×⅕x+2/razy 5 5x=x+2+x+2×x+10 5x-x-x-2x=2+10 x=12 miał 12 zł

Dodaj swoją odpowiedź