Proszę bardzo o kompletne i szczegolowe wytłumaczenie naprawde wszystko po kolei co i jak muszę robic z zadaniami solami z chemi , te całe wartosciowosci i reszta i wlg co z kąd sie bierze . naprawde bardzoo mi zlaezy ! :)

Proszę bardzo o kompletne i szczegolowe wytłumaczenie naprawde wszystko po kolei co i jak muszę robic z zadaniami solami z chemi , te całe wartosciowosci i reszta i wlg co z kąd sie bierze . naprawde bardzoo mi zlaezy ! :)
Odpowiedź

Sole to związek chemiczny metalu i reszty kwasowej. Żeby stworzyć przykładowo siarczan (VI) potasu trzeba użyć kwasu siarkowego(VI) H₂SO₄ i potasu.(to jest I sposób, ale są 2) 1)metal + kwas → sól + wdór 2K+H₂SO₄ →K₂SO₄+H₂ Wasrtościowością reszty kwasowej w powstałej soli jest liczba cząteczkek wodoru kwasu, z którego powstała sól. A przpisując na krzyż (bo taka jest zasada) cząsteczek potasu jest 2. II sposób to : tlenek metalu+kwas→sól+woda To spróbuj zrobić sam :) Powodzenia!

A więc...;) Sole są to związki zbudowane z metalu (np. Mg, K, Ca, Na itd...) i reszty kwasowej (czyli np jak jest kwas siarkowy VI H2SO4 to resztą jest SO4, zawsze to co stoi obok wodoru, tzn.cała reszta;). Jeżeli chcesz zbudować sól to musisz brac pod uwagę wartościowość pierwiastka i reszty kwasowej. Wartościowość pierwiastka czyli metalu odczytujesz z układu okresowego, albo po prostu masz podana np.w jakimś zadaniu. Jeżeli chodzi o wartościowość reszty kwasowej, to najprościej rzecz mówiąc zależy od cyferki stojącej za wodorem, np. H₂SO₄ to wartościowość reszty kwasowej wynosi 2, jeżeli jest HNO₃ to wartościowość reszty kwasowej wynosi 1, a jeżeli jest H₃PO₄ czyli kwas ortofosforowy V, to wartościowość reszty kwasowej wynosi 3, bo taka jest liczba"za wodorem" Teraz jeżeli chcesz zbudować jakąś sól np. siarczan VI sodu, to wiesz że reszta kwasowa czyli siarczan VI pochodzi od kwasu siarkowego VI czyli jest dwuwartościowa, sód jest jednowartościowy, zatem wzór soli: Na₂SO₄, wartościowość w solach zawsze układasz na krzyż, czyli jaka jest wartościowość reszty kwasowej to taka liczba będzie stała "za metalem" ;) Gdyby natomiast metal był dwuwartościowy, a reszta kwasowa jednowartościowa to robisz tak samo jak dla przykładu wyżej z tym, że: weźmy sól azotan V wapnia, wapń- dwuwartościowy, NO₃ jednowartościowe bo kwas ma wzór HNO₃, wzór soli: Ca(NO₃)₂ czyli musisz wziąć resztę kwasową w nawias i za nawiasem wpisać wartościowość metalu. (jeżeli wartościowość wynosi więcej niż 1 oczywiście:) Chyba został jeszcze jedne przykład, jeżeli metal jest np.dwuwartościowy i reszta kwasowa też jest dwuwartościowa, czyli np.sól siarczan VI magnezu. Wzór tej soli to: MgSO₄, bo jeżeli masz dwie wartościowości takie same to one się po prostu skracają:) i już nie trzeba ich zapisywać:) Mam nadzieję, że wszystko w miarę jasno wyjaśniłam:)

Dodaj swoją odpowiedź