Zadanie dotyczy geografii ekoomicznej Polski. Jesli ktos moze, prosze napisac mi najwazniejze informacje dotyczace Struktuty kierunkowej i towarowej handlu zagranicznego Polski i cokolwiek o obrotach i bilansie handlu zagranicznego Polski Dziekuje!

Zadanie dotyczy geografii ekoomicznej Polski. Jesli ktos moze, prosze napisac mi najwazniejze informacje dotyczace Struktuty kierunkowej i towarowej handlu zagranicznego Polski i cokolwiek o obrotach i bilansie handlu zagranicznego Polski Dziekuje!
Odpowiedź

Handel zagraniczny Jest to wymiana towarów i usług pomiędzy krajem a jego otoczeniem. Eksport – wywóz towarów i usług za granicę. Import – przywóz towarów i usług z zagranicy. Eksport + Import = Obroty handlu zagranicznego Eksport – Import = Saldo handlu zagranicznego. Import towarów których nie można wytworzyć w danym kraju nazywamy importem niezbędnym, import towarów zastępujących produkcję krajową – substytucyjnym. Eksport który służy pozyskiwaniu środków na finansowanie importu niezbędnego jest określana jako eksport niezbędny. Struktura rodzajowa eksportu i importu – oznacza udział w eksporcie i imporcie odpowiednio sklasyfikowanych grup towarowych. Struktura geograficzna – udział w wymianie handlowej poszczególnych krajów lub grup krajów. Oprócz wymiany towarów i usług między krajami zachodzą również przepływy kapitału. mogą one mieć formę: kapitału pożyczkowego (kredyty) lub inwestycji zagranicznych. Inwestycje mogą mieć formę inwestycji bezpośrednich (tworzenie od podstaw przedsiębiorstw lub nabycie udziałów) lub portfelowych (nabycie papierów wartościowych). Bilans płatniczy Bilans płatniczy na bazie płatności jest statystycznym zestawieniem rozliczonych przez polski system bankowy płatności, który prezentuje transakcje zrealizowane przez Polskę z resztą świata w odniesieniu do określonego okresu. Źródłem danych służących do zestawiania polskiego bilansu płatniczego na bazie płatności są sprawozdania polskich banków, posiadających upoważnienia do dokonywania czynności obrotu dewizowego i związanych z nimi rozliczeń. Dane dotyczą transakcji przeprowadzonych w walutach obcych i w złotych na rachunkach polskich banków w bankach za granicą oraz na rachunkach nierezydentów w polskich bankach jak również transakcji przeprowadzanych w walutach obcych poprzez kasy polskich banków. Dane do bilansu płatniczego na bazie płatności są zbierane w walutach oryginalnych, tj. w walutach, w których została przeprowadzona transakcja, następnie są one przeliczane na USD dziennymi relacjami walut do USD. Pozycje bilansu płatniczego Zestawienie transakcji sporządzane jest według standardowych komponentów bilansu płatniczego, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych organizacji międzynarodowych.

Dodaj swoją odpowiedź