Jakie są funkcje łożyska. Przeanalizuj jak zmienia się stężenie hormonów i jak długo trwają poszczególne fazy cyklu owulacyjno-menstruacyjnego. Prosze żeby było to zrobione w miarę czytelnie ( prostym językiem).

Łożysko umożliwia sprawną wymiane gazową, usuwanie mocznika z płodu, dostarczanie substancji budulcowych i energetycznych do płodu oraz ochronę immunologiczną rozwijającego się organizmu. cykl menstruacyjny 1 faza- krwawienie (ok 4-5 dni), przysadka mózgowa uwalnia hormon folikulotropowy Faza przedowulacyjna (miedzy 5 a 14 dniem cyklu)- przysadka mozgowa wydziela hormon luteinizujacy, ktory razem z h. folikulotropowym doprowadza do pekniecia pecherzyka Graafa i uwlonienia komorki jajowej (OWULACJA) z pęknietego pecherzyka Graafa powstaje cialko żółte Faza poowulacyjna (do 28 dnia cyklu)- cialko żółte wydziela progesteron, jesli nie dojdzie do zaplodnienia stezenie progesteronu spada, a jesli dojdzie do zaplodnienia wysokie stezenie progesteronu utrzymuje sie (wydzielana jest rowniez gonadotropina kosmowkowa)