1)Ile pieniędzy zaoszczędzimy w ciągu roku, który ma 365 dni, zamieniając żarówkę 100W na energooszczędną żarówkę 25W jeśli żarówka świeci średnio przez 5 godzin dziennie? bardzo proszę o szybką odpowiedź ;* z góry dzięki ;)

1)Ile pieniędzy zaoszczędzimy w ciągu roku, który ma 365 dni, zamieniając żarówkę 100W na energooszczędną żarówkę 25W jeśli żarówka świeci średnio przez 5 godzin dziennie? bardzo proszę o szybką odpowiedź ;* z góry dzięki ;)
Odpowiedź

Dzienne zużycie żarówek 100W*5h=500Wh 25W*5h=125Wh Roczne zużycie żarówek 365*500Wh=182500Wh 365*125Wh=45625Wh 182500Wh-45625Wh=136875Wh=136,875kWh tyle energii oszczędzimy przyjmując koszt jednej kWh 0,2191zł ≈0,22zł(dane z internetu) mamy Zatem oszczędzi się: 136,875kWh*0,22zł=30,1125zł≈30,11zł

t - czas świecenia = 365 razy 5 = 1825 h żarówka 100 W 100 W = 0,1 kW E - energia pobrana = 1825 razy 0,1 = 182,5 kWh żarówka 25 W 25 W = 0,025 kW E1 - energia pobrana = 1825 razy 0,025 = 45,625 kWh oszczędność energii E - E1 = 182,5 - 45,625 = 136,875 kWh Jeżeli przyjmiemy , że kWh kosztuje 40 gr to zaoszczędzimy 136,875 razy 0,4 zł = 54,75 zł ponieważ nie podajesz ile za kWh to przyjąłem 40 gr

Dodaj swoją odpowiedź