1.Przystosowanie do lotu to: 1.Opływowy kształt ciała 2.kości pneumatyczne 3.ciało pokryte piórami 4.płuca z workami powietrznymi 5.kończyny przednie w postaci skrzydeł 6.brak zębów Niektóre żywią się mięsem lub chwytają owady,inne odfiltrowują pokarm z wody, a pozostałe odżywiają się twardymi nasionami. 2.Tak opiekują się swoim potomstwem,młode są karmione i chronione przez rodziców zanim staną się samodzielne!
1. skrzydła, pióra (duża objętość, lekkość), kości pneumatyczne, rozwinięte płuca, grzebień mostka (stanowi przyczep dla mięśni poruszających skrzydłami), brak pęcherza, zębów, opływowy kształt ciała, delikatna czaszka, obojczyk wygięty do tyłu, lotki w skrzydłach. 2.Ptaki są jajorodne. Ich pisklęta zależnie zaraz po wykluciu od gatunku są samodzielne lub nie. Na tej podstawie ptaki dzieli się na zagniazdowniki i gniazdowniki. isklęta zagniazdowników wylęgają się zdolne do samodzielnego życia. Są one okryte puchem i bardzo szybko po wykluciu z jaja biegają lub pływają, same dobywając pokarm. Samice przez pewien czas prowadzają je, chronią przed napastnikami i ogrzewają pod skrzydłami. Pisklęta gniazdowników wylęgają się nagie, ślepe, bez zdolności termoregulacyjnych. Wymagają one opieki, karmienia i ogrzewania. Gniazdowniki budują nieraz bardzo misterne gniazda, w których przez kilka tygodni wysiadują jaja i pielęgnują pisklęta. Ich budową zajmują się zazwyczaj oboje z rodziców, czasami jednak gniazdo buduje tylko sam samiec lub samica, wkładając w to bardzo dużo energii.
Przystosowanie ptaków do lotu: - opływowy kształt ciała - szkielet zbudowany z kości pneumatycznych (jamy szpikowe kości wypełnione są powietrzem) - przednie kończyny to skrzydła - silny układ mięśniowy, by móc poruszać skrzydłami (większość mięśni u ptaka znajduję się na tułowiu) - Obecność worków powietrznych, które odgrywają rolę pomocniczą w procesie oddychania i są zbiornikami powietrza zapasowego, głównie w trakcie lotu. - dobrze rozwinięte skrzydła tworzące profil lotniczy wysklepiony ku górze przez co powietrze przepływa nad skrzydłem z większą prędkością -rozwój zróżnicowanego i złożonego upierzenia umożliwiającego plastyczność ruchów podczas lotu Przystosowanie ptaków do zdobywania pokarmu - bardzo dobrze rozwinięte dzioby (Niektóre mają grube, mocne do rozłupywania ziaren, cienkie i ostre do chwytania owadów w locie, szerokie z listewkami służące do odcedzania pokarmu z wody, długie zakrzywione do wypijania nektaru z głębokich kwiatów) - bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku ( szczególnie ptaki drapieżne np. myszołowy, które latają wysoko nad ziemią) Tak. Ptaki opiekują się swoim potomstwem jednak różne gatunki robią to w odmienny sposób.