SALETRY: -nazwa zwyczajowa i systematyczna -wzór sumaryczny i strukturalny -otrzymywanie -właściwości -zastosowanie -ciekawostki Proszę o napisanie mi tych rzeczy ;D Z góry WIELKIE DZIĘKI! PILNE! ;)

SALETRY: -nazwa zwyczajowa i systematyczna -wzór sumaryczny i strukturalny -otrzymywanie -właściwości -zastosowanie -ciekawostki Proszę o napisanie mi tych rzeczy ;D Z góry WIELKIE DZIĘKI! PILNE! ;)
Odpowiedź

Nazwa chemiczna - azotan (V) sodu Nazwa zwyczajowa - saletra sodowa Zastosowanie: * nawozy sztuczne * utleniacz paliw rakietowych * środek do konserwowania żywności Wzór sumaryczny: HNO3 właściwości fizyczne:  bezbarwny  gaz  cięższy od powietrza  temperatura krzepnięcia: 332K (41,1OC)  temperatura wrzenia 356K (83OC)  doskonale rozpuszcza się w wodzie, czemu towarzyszy silny efekt egzotermiczny  cięższy od powietrza  1,5 razy cięższy od wody  rozkład katalizowany jest przez podwyższoną temperaturę i światło słoneczne  silna woń  stężony dymi  dymi w wilgotnym powietrzu Kwas azotowy można otrzymać dwoma metodami:  W wyniku przerobu azotanów występujących w przyrodzie (np. zawartych w złożach saletry w Chile). Jest to od dawna znana metoda i początkowo polegała na działaniu siarczanu żelaza (III) lub ałunów na saletrę sodową. W wieku XIX zastosowanie znalazła metoda oparta na wykorzystaniu następującej reakcji: Ten nietrudny sposób otrzymywania kwasu azotowego spowodował, że przez długi czas saletra chilijska stanowiła jedyne źródło surowca do produkcji kwasu azotowego.  Drugi sposób polegał na rozpuszczeniu tlenków azotu w wodzie według schematu wyznaczanego przez reakcję: Z powyższej reakcji wynika, że podstawowym surowcem w tym przypadku jest tlenek azotu. Dwutlenek azotu powstaje natomiast przez utlenianie tlenku. Zjawisko zachodzi zgodnie z reakcją: Utlenianie azotu do tlenku azotu nie jest łatwą sprawą i zachodzi bardzo opornie. Jest ono możliwe np. w łuku Volty, oraz poprzez katalityczne utlenianie amoniaku do tlenku azotu.

Dodaj swoją odpowiedź