Po co są Skanseny?6-8 zdań....pliska!

Po co są Skanseny?6-8 zdań....pliska!
Odpowiedź

Skansen - muzeum etnograficzne pod gołym niebem, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej danego regionu. Przenosi się do nich typowe przykłady architektury ludowej z danego obszaru, a wraz z budynkami ich wyposażenie, sprzęty, narzędzia, wystrój, ubrania ludowe i inne elementy folkloru. Nazwy tej obecnie używa się także dla zebranych pod gołym niebem zabytkowych obiektów technicznych. Nazwa tego typu muzeów wywodzi się od szwedzkiego słowa Skansen, nazywającego tak otwartą w 1891 przez Artura Hazeliusa ekspozycję 150 przykładów architektury drewnianej z terenu całego kraju, na półwyspie Djurgården na terenie Sztokholmu, gdzie po raz pierwszy przygotowano tego typu zbiór zabytków . Przeniesiono tam z różnych regionów kraju charakterystyczne dla nich budynki wiejskie.

-Dzięki nim poznajemy poziom życia przodków. -Dowiadujemy się o pracach wykonywanych dawniej. -Poznajemy dawną architekturę. -Poznajemy ubiór ozdoby oraz inne elementy folkloru. -Spędzany czas na wolnym powietrzu ucząc się. -Podczas zwiedzania możemy umacniać stosunki w rodzinie (potraktowanie zwiedzania skansenu jako rodzinny spacer)

W wielu przypadkach niemożliwe jest utrzymanie i otoczenie należytą opieką starych domów mieszkalnych i gospodarczych, m.in. młynów, stodół, wiatraków, a także całych zespołów zabudowań. Rolą skansenów jest zachowanie dla potomności nielicznych przejawów kultury materialnej wsi, które z racji stałego rozwoju techniki stają się niepotrzebne dawnym właścicielom, a przez to niekonserwowane popadają w ruinę i są skazywane na zniszczenie. Rolą każdego skansenu jest także dostarczenie wiedzy, zabawy, wypoczynku i przeżyć. Jego gość powinien czuć się tak, jakby znalazł się w prawdziwej wsi, wśród domostw, które na chwilę opuścili gospodarze. Stąd też ważne jest nie tylko zachowanie samych obiektów, lecz także ich wyposażenia i otoczenia. Skanseny uczą (także szacunku do zabytków i wsi) i jednocześnie bawią nie tylko dzięki eksponatom, ale również poprzez imprezy folklorystyczne, pokazy (i naukę) dawnych rzemiosł, degustacje.

Dodaj swoją odpowiedź