wyjaśnij zasadę senioratu

wyjaśnij zasadę senioratu
Odpowiedź

Zasada ta mówiła o kolejności obejmowania tronu. Stosowana była kiedy władca dzielił kraj między swoich synów i mówiła, że władzę zwierzchnią nad całym terytorium ma każdoroazowo sprawować najstarszy syn. W Polsce została ona sformułowana w testamencie Bolesława Krzywoustego. Każdy z synów Bolesława rządził jedną dzielnicą, ale ten, który władał dzielnicą senioralną w sprawował też ogólną władzę nad całym państwem. Senior miał prawo wypowiadania i prowadzenia wojen, reprezentowania państwa na zewnątrz i zawierania traktatów, mianowania dostojników kościelnych i świeckich (arcybiskupów, biskupów, kasztelanów) oraz posiadał zwierzchność sądową. Seniorem miał być zawsze najstarszy z Piastów. mam nadzieję że pomogłam ;))

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

wyjaśnij zasadę senioratu w Polsce okresu rozbicia dzielnicowego.

wyjaśnij zasadę senioratu w Polsce okresu rozbicia dzielnicowego....

Język angielski

 Proszę o pomoc!!! Jak najszybciej! 1. Napisz, który władca Piastowski był najzdolniejszym politykiem i dlaczego. 2. Opisz zasady testamentu Krzywoustego i wyjaśnij zasadę pryncypatu i senioratu.

 Proszę o pomoc!!! Jak najszybciej! 1. Napisz, który władca Piastowski był najzdolniejszym politykiem i dlaczego. 2. Opisz zasady testamentu Krzywoustego i wyjaśnij zasadę pryncypatu i senioratu....