Skoro po wyprzedaży płaszcz kosztował 600 zł to przed obniżką kosztował 1000zł. układamy proporcję: 600 zł ---- 60% x zł ---- 100% x=600*100/60 x=1000 cena netto +22% = cena brutto netto = brutto/1,22 cena netto przed obniżką 1000/1,22=819,67 zł VAT = 1000-819,67=180,33 zł Po obniżce: 600/1,22=491,80 zł (netto) 600-491,80=108,20 (VAT) VAT przed obniżką - VAT po obniżce = 180,33 -108,20 = 72,13 zł Odp: Zapłacimy mniejszy podatek o 72,13 zł
x-cena płaszcza przed obniżką 100%-600zł 140%-x x=(600*140)100=840 y - vat przed obniżką 840-100% y-22% y=(840*22%)100=184,8 yle wynosił podatek vat przed obniżką z - vat po obniżce 600-100% z-22% z=(600*22)100=132 yle wynosił vat po obniżce 184,8-132=52,8 Odp. Zapłacimy podatek mniejszy o 52,80 zł vat
100%-40%=60%=0,6 x-cena płaszcza brutto przed obniżką x=100% 600=60% ................ x=600×100:60 x=1000zł kosztował płaszcz brutto 1000=122% x=100% ............. x=1000×100:122 x=około 819,67 zł vat=1000-819,67=180,33zł 600=122% x=100% ............. x=600×100:122 x=491,80 nowy vat=600-491,80=108,20 zł zapłacimy podatek mniejszy o 180,33-108,20=72, 13zł