Tartuffe - charakterystyka postaci.

Świętoszek, tytułowy bohater komedii Moliera, to tajemniczy mężczyzna w średnim wieku. Ten oszust potrafił wpływać na psychikę ludzką. Udało mu się zafascynować swoją osobą Orgona, który przygarnął go do swego domu jak brata i miłował bardziej niż matkę, żonę czy dzieci. Również „osiodłana” przez Tartuffe’a matka Orgona, pani Parnelle była na tyle naiwna, by uwierzyć w jego niezwykłą pobożność i stwierdzić, że „jest zacnym człowiekiem, godnym czci prawdziwej (...), a celem jego kroczyć niebios drogą świętą”.

Reszta rodziny była przeciwna Świętoszkowi. Damis uważał go za „chłystka”, który staje się panem i władcą w domu. Doryna wyraziła swoje zdanie na temat Tartuffe’a w słowach: „ten krytyk żarliwy tylko sadzi, rządzi...”. Nazwała go „przybłędą, który w domu się rozgaszcza”, „dziadem, co gdy przyszedł buty miał podarte, a ubranie i pięciu szelągów niewarte” i „czystym hipokrytą”.

Ślepo zapatrzony w Świętoszka był Orgon, który nie przejmował się chorobą żony, gdyż bardziej interesowało go samopoczucie „biedaczka”. Podczas rozmowy z Kleantem Orgon odpierał wszystkie argumenty przeciwne Świętoszkowi i próbował przekonać szwagra do niego, lecz Kleant doskonale wiedział, jaka jest różnica „między świątobliwością szczerą, a obłudną” i nie dał się zwieść. Orgon jednocześnie oznajmił, że zamierza oddać Tartuffe’owi swoją córkę za żonę, wbrew jej woli i obietnicy danej wcześniej Waleremu.

Świętoszek miał wielką słabość do płci pięknej. Świadczą o tym: fakt, że kazał zasłonić Dorynie dekolt, a także zaloty do Elmiry. Umiejętność wpływania na ludzi przydała się Tartuffe’owi podczas rozmowy Orgona z Damisem, który opowiedział ojcu o rozmowie Tartuffe’a z Elmirą. Naiwny i zaślepiony Orgon nawet nie dopuszczał takiej myśli, więc uznał opowieść syna za brednie i wygnał go z domu, a Świętoszkowi zapisał cały majątek.

Prawdziwe oblicze Tartuffe’a Orgon poznał dopiero dzięki podstępowi Elmiry, ale było już za późno. Oddany przyjaciel okazał się nagle groźnym wrogiem zdolnym nie tylko do wyrzucenia całej rodziny z domu, ale także do przekazania księciu dokumentów świadczących przeciwko Orgonowi. Na szczęście urzędnicy rozpoznali w Świętoszku złoczyńcę od dawna ściganego przez prawo, za co został aresztowany.

Uważam, że Tartuffe był zwykłym oszustem i obłudnikiem, któremu poszczęściło się w życiu, lecz nie umiał z tego skorzystać, za co został słusznie ukarany.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Tartuffe - charakterystyka postaci

„Świętoszek” to jedna z najlepszych komedii napisanych przez Moliera. Jest ona swego rodzaju komedią charakterów jak i komedią obyczajową, mimo iż Molier nie przywiązuje zbytniej wagi do opisywania ubrań, pomieszczeń, potraw i innych r...

Język polski

Pomóżcie mi Świętoszek Molier Charakterystyka postaci Tartuffe, czyli Świętoszek

Pomóżcie mi Świętoszek Molier Charakterystyka postaci Tartuffe, czyli Świętoszek...

Język polski

Charakterystyka postaci damskich w komedii pt. "Świętoszek".

W komedii Moliera pt. "Świętoszek" ogromną rolę prócz postaci męskich, odgrywały kobiety, które przyczyniły się w dużym stopniu do ujawnienia prawdy o nieuczciwym i podstępnym Świętoszku.

Pierwszą postacią a zaraz...

Język polski

Charakterystyka Świętoszka ( Tartuffe ).

Tytułowy bohater komedii Moliera Świętoszek naprawdę nazywa się Tartuffe. Mimo, iż on sam pojawia się dopiero w trzecim akcie czytelnik lub widz dowiaduje się o nim bardzo wiele wcześniej z rozmów pomiędzy członkami rodziny Orgona. Chara...

Język polski

Charakterystyka postawy Tartuffe i Elmiry z uwagą na cel i sposób ich postępowania.

Świętoszek Moliera pochodzi z XVIIIw. Czyli z epoki baroku. Przedstawia bohaterów i zdarzenia w komiczny i zabawny sposób, ośmieszając ich przywary i wady. Jest to komedia zaliczająca się do gatunku dramatu. Molier w swym utworze ośmiesza h...