Notatka na temat piramid egipskich

Piramidy w starozytnym Egipcie były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grzebano w nich faraonów. Jedną z funkcji piramid było stworzenie domu dla duszy, która, wg egipskich wierzeń, istniała także po śmierci czowieka.
Kształt piramidy to najczęściej ostrosłup lub forma w ogólnych zarysach do niego podobna. Podstawą piramidy był kwadrat, na około którego były cztery, prawie równe, ściany o kształcie trójkąta. Najpierw wznoszono rdzeń piramidy, potem po rampach wciągano bloki tworzące lico. Układano je od góry do dołu. Jeden taki blok ważył ok. 2 tony.
Wnętrze piramidy wypełnione było rozmaitymi, zawiłymi korytarzami, tworzące niemal labirynt. Komory w piramidach były pięknie zdobione. Ponadto znajdowały się tam także galerie. Na ścianach wewnątrz piramidy można zaobserwować hieroglify, czyli egipskie pismo.
Najbardziej znaną piramidą w starożytnym Egipcie jest Piramida Cheopsa. Została ona zaprojektowana prawdopodobnie przez Hemona. Została wybudowana w 2560 r.p.n.e. i ma 146,6 m wysokości.

Dodaj swoją odpowiedź