Błona komórkowa jest składnikiem każdej żywej komórki. Cechy charakterystyczne błony komórkowej można odnieść do większości błon biologicznych. Do najistotniejszych należałoby zaliczyć: wysoką przepuszczalnością dla wody; związki niejonowe przechodzą przez nią tym lepiej im łatwiej są rozpuszczalne w tłuszczach; opór elektryczny jest duży, ma to istotne znaczenie dla przewodnictwa elektrycznego bodźców; żywa błona komórkowa jest spolaryzowana, szczególnie dobrze jest to widoczne w komórkach zwierzęcych ponieważ nie posiadają ściany komórkowej; wyizolowane błony ulegają lizie (rozkładowi) w obecności enzymów lipolitycznych i proteolitycznych (rozkładają białka).
Błona składa się z : a) fosfolipidy - zbudowane z polarnych główek i niepolarnych ogonków, spontanicznie tworzą w wodzie dwuwarstwową błonę. Nie jest ona sztywna, tylko do pewnego stopnia płynna. Płynności tę wykazują warstwy lipidowe umieszczone między dwiema warstwami wody. Tę właściwość nazywamy PŁYNNOŚCIĄ BŁONY. b) glikolipidy - cząsteczki białka z wbudowanymi drobintami cukrów. c) cholesterol - zanurza sie w błonie zbudowanej z podwójnej warstwy lipidów. W tych rejonach, gdzie jest więcej cholesterolu, płynność błony jest mniejsza i jej składniki trudniej się przemieszczają, W błonie kom. erytrocytów stanowi on prawie 1/4 masy lipidów, w błonach mitochondrialnych i siateczki śródplazmatycznej jest go tylko kilka %, natomiast błony komórkowe bakterii wcale nie mają cholesterolu. d) białka - niektóre są całkiem zanurzone w błoni (w dwóch warstwach), a inne tylko w jednej. Podobnie jak lipidy tworzące błonę, wiele białek może wykonywać ograniczone ruchy w płaszczyźnie, nie mogą jednak przemieszczać się w poprzek błony. Asymetria błon komórki dotyczy więc obu jej składników: każda warstwa ma swój skład lipidowy i własny zestaw białek. e) glikokaliks - warstewka zbudowana z łańcuchów cukrowych. Chroni błonę przez urazamimechanicznymi i przeciwdziała niektórym uszkodzeniom chemicznym,, nie dopuszczając wielu substancji do błony. FUNKCJE BŁON KOMÓRKI: a) receptorowa - dołączają się do nich cząsteczki sygnałowe docierające z zewnątrz i przekazujące sygnał dalej, do wnętrza komórki. b) wzmacniająca -błona jest odpornana bodźce mechaniczne. Taki rodzaj białka, nazywanego spektryną, znajduje się w błonie komórkowej erytrocytów, pozwalając im przetrwać bez uszkodzeń podczas wielokrotnego przeciskania się przez wąskie naczynia włosowate. c) tworzenie kanałów - tworzone przez białka. Przez kanały przedostają się liczne cząsteczki polarne.
a).fosfolipidy b).glikolipidy c).białka d).cholesterol e).glikokaliks ;)
budowa błony komórkowej
budowa błony komórkowej...
Budowa błony komórkowej
Budowa błony komórkowej...
Budowa błony komórkowej. dokładnie!
Budowa błony komórkowej. dokładnie!...
Proszę o pomoc!! Budowa : cytoplazmy, jądra komórkowego, siateczki śródplazmatycznej, nukleoidy, błony komórkowej, chloroplastów, ściany komórkowej,wodniczku i aparatu goleliego czy jakoś tak to się pisze. Bardzo proszę na jutro to mam !!!
Proszę o pomoc!! Budowa : cytoplazmy, jądra komórkowego, siateczki śródplazmatycznej, nukleoidy, błony komórkowej, chloroplastów, ściany komórkowej,wodniczku i aparatu goleliego czy jakoś tak to się pisze. Bardzo proszę na jutro to mam�...
Budowa i funkcja błony komórkowej. BARDZO PROSZĘ JAK NAJKRÓCEJ!!!
Budowa i funkcja błony komórkowej. BARDZO PROSZĘ JAK NAJKRÓCEJ!!!...