Małpy człekokształtne różnią się od innych gatunków naczelnych brakiem ogona, większą długością kończyn przednich w porównaniu do tylnych oraz bardzo ruchliwymi dłońmi i ramionami. Jest dla nich charakterystyczny także duży, o złożonej strukturze mózg. Wszystkie małpy człekokształtne mogą siedzieć i stać na dwóch nogach. Gatunki żyjące głównie na ziemi (szympansy i goryle) chodzą zwykle na czworaka, opierając się na kostkach zgiętych palców.
Głównymi cechami małp człekokształtnych są: wysoko rozwinięty mózg, kręgosłup wygięty na kształt litery S, podobnie jak kręgosłup ludzki, kończyny przednie dłuższe od tylnych, kciuk i paluch stopy przeciwstawne, pełniące rolę organu chwytnego. Ogona brak. Tryb życia nadrzewny i naziemny.
Małpy człekokształtne – nadrodzina małp właściwych, obejmująca największe z żyjących współcześnie małp. Współcześnie żyjącymi małpami człekokształtnymi są np: goryle, szympansy, orangutany, ludzie oraz gibony. BUDOWA CIAŁA Małpy człekokształtne różnią się od innych gatunków naczelnych brakiem: ogona, posiadają dłuższe kończyny przednich w porównaniu do tylnych oraz bardzo ruchliwymi dłońmi i ramionami. Jest dla nich charakterystyczny także: duży, o złożonej strukturze mózg. Wszystkie małpy człekokształtne mogą siedzieć i stać na dwóch nogach. Gatunki te żyją głównie na ziemi chodzą zwykle na czworaka, opierając się na kostkach zgiętych palców. SYSTEMATYKA: Do człekokształtnych zalicza się rodziny: -gibonowate -człowiekowate -propliopiteki -oreopiteki -pliopiteki -driopiteki