Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi zapłacono 4zł 50 gr.Cena jednego grapefruita była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi.Ile kosztował 1 grapefruit,a ile 1 owoc kiwi? Rozwiąż to zadanie za pomoca równań.

Za 2 grapefruity i 6 owoców kiwi zapłacono 4zł 50 gr.Cena jednego grapefruita była 1,5 razy wyższa od ceny owocu kiwi.Ile kosztował 1 grapefruit,a ile 1 owoc kiwi? Rozwiąż to zadanie za pomoca równań.
Odpowiedź

x-cena grapefruita y- cena kiwi 2x+6y=4,50 x=1,5y 2(1,5y)+6y=4,50 x=1,5y 3y+6y=4,5 x=1,5y 9y=4,50 /:9 x=1,5y y=0,50zł - cena kiwi x=1,5y=1,5*0,50=0,75zł -cena grapefruita Grapefruit kosztował 0,75zł a kiwi 0,50zł

x-cena 1 kiwi x+1,5-cena 1 grapefruita 6x+2×1,5x=4,5 6x+3x=4,5 9x=4,5 /:9 x=0,5zł - cena 1 kiwi x+1,5=0,5+1,5=2zł - cena 1 grapefruita

Dodaj swoją odpowiedź