Wilgotne lasy równkowe Opisz wyniszczenie lasów równikowych tak prosze 5-10 zdań nie więcej:))

Wilgotne lasy równkowe Opisz wyniszczenie lasów równikowych tak prosze 5-10 zdań nie więcej:))
Odpowiedź

Wiele milionów lat temu całą kulę ziemską porastały lasy. Gęste puszcze są źródłem naszego pochodzenia. Cóż więc się stało, że tak wielki obszar lasów zmniejszył się do tego stopnia, że u progu XXI wieku ekolodzy apelują, żeby sadzić nowe drzewa oraz tworzyć parki narodowe, rezerwaty i inne formy ochrony przyrody? Niestety wina, podobnie jak w większości przypadków, leży po stronie człowieka, który - co nietrudno w dzisiejszych czasach zauważyć - ma tendencje autodestrukcyjne (działa na własną niekorzyść) i nie zawsze jest ich w pełni świadomy. Oglądając filmy przyrodnicze podziwiamy bujność i różnorodność gatunkową roślin i zwierząt lasów równikowych, na których chciałbym skupić swoje rozważania. Niezwykle bogate w organizmy, będące schronieniem dla co najmniej połowy wszystkich znanych na świecie gatunków lasy, porastają obecnie mniej niż 6% powierzchni kontynentów! Dlaczego? Ponieważ człowiek postanowił zrobić z nich własny użytek, nie myśląc perspektywicznie, nie przewidując konsekwencji swoich działań. Analizując przykład terenów Amazonii, doskonale widać jak okrutnie postąpiła ludzkość z tymi darami natury, którymi niewątpliwie są wilgotne lasy równikowe

Wycinanie coraz częściej drzew.Przekształcanie wszystkiego przez człowieka.Rozwój rolnictwa zakłada sie plantacje.Produkcja drewna i wydobycie surowców mineralnych.A takze spalnie paliw.

główna przyczyną wycinania lasów równikowych jest rozwój rolnictwa. Zakładane są nowe plantacje oraz pola uprawne, które muszą wyżywiać coraz więcej ludzi. razem ze wzrostem liczby ludności lasy są wycinane coraz to w większych ilościach, gdyż potrzebna jest ziemia pod nowe osiedla. Lasy wycinane są też, by można było budować wszelkiego rodzaju fabryki i drogi. Ludzie zużywają także coraz większe ilości drewna opałowego. Szkody powoduje wydobywanie surowców mineralnych min. ropy naftowej, rud żelaza, złota.

Dodaj swoją odpowiedź