1. barok- barocco: -z języka portugalskiego oznacza cenną perłę o dziwnym neregularnym kształcie -w scholastyce jest to nazwa skomplikowanej figury logicznej, myślowej 3. w europie od XVI do XVII w polsce od XVIII 4. jest to nurt odnowy kościoła katolickiego np: cenzura, św. inkwizycja, lista ksiąg zakazanych 2. w mgnieniu oka, lęk przed pustką (horror vacui), topos vanitas (topos marności) to 2...nie wiem czy o to chodziło.
1) nazwa barok wziela sie od okreslenia perly o nieregularnych ksztaltach. ( "barocco" (wl.)- dziwny, przesadny) 2) tworcy: Jan Andrzej Morsztyn, Waclaw Potocki, Jan Chryzostom Pasek 3) od polowy 16 wieku do konca 17 4) Kontrreformacja- wielki ruch, zmierzal do odnowy kosciola a zarazem skierowany byl pzreciwko roznowiercom.
1. Z portugalskiego ,,barrocco' co oznacza nieregularna perła. Ma to nawiązywać do tego, iż barok jest dosyć różnorodny. 2. ,,Myślę, więc jestem' Kartezjusz 3. W Europie od 1590r - data Soboru Trydeckiego W Polsce od 1764 - data elekcji Stanisława Poniatowskiego na króla Do mniej więcej końca XVIII wieku 4. kontrreformacja - uchwały Soboru Trydeckiego głosiły, iż trzeba walczyć z reformacją(ruch religijny Marcina Lutra), nakaz arianom(braciom polskim) powrót do wiary katolickiej albo opuszczenie kraju. Myślę, że jeśli chodzi o kontrreformacje to chyba wszystko najważniejsze podałem.