Antoine De Saint-Exupery. 1. Kiedy żył Saint-Exupery? 2. Z jakiej rodziny pochodził? 3. Jakie uzdolnienia przejawiał w dzieciństwie? 4. Dlaczego został lotnikiem? 5. Kiedy i jak zginął? 6. Kiedy i dlaczego napisał baśń ,,Mały Książę' ?

1. 1900-1944 2.pochodził z arystokratycznej rodziny francuskiej. 3.bardzo interesował się plastyką 4.--- 5.zginął w 1944 zestrzelony podczas lotu zwiadowczego. 6.Mały książe powstał w 1942 w Ameryce z myślą o przyjacielu autora,który sierpiał w okupowanej przez Niemców Francjii.

1. Antoine de Saint-Exupéry żył w latach 1900-1944 2. Pochodził z rodziny arystokratycznej jako syn hrabiego Jeana de Saint-Exupéry. 3.W wieku 12 lat odbył pierwszy lot samolotem jako pasażer; wtedy też przerobił swój rower, dodając mu skrzydła. 4. 5.Został awansowany do stopnia majora. 31 lipca 1944 o 8.45 (rano) wystartował do misji fotografowania niemieckich wojsk koło Lyonu, z której już nie powrócił.Jego samolot typu F-5 Lightning, wpadł do wody blisko wyspy Frioul, niedaleko Marsylii. Najprawdopodobniej został on zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Fw 190 A-8 pilotowany przez Roberta Heichelle, który zgłaszał zestrzelenie atakującego go Lightninga 31 lipca ok. godz. 12.06. 6.Mały Książę jest książką o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia pytania o hierarchię wartości, sens więzi między ludźmi.Za postacią głównego bohatera skrył się sam Exupéry. W dzieciństwie nawet nazywany był przez rodzeństwo królem-słońcem, co miało też związek z arystokratycznym pochodzeniem. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą, powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne, szukaniem odpowiedzi na wiele pytań. skróć sobie i będzie OOk. ;)