Opisz jeden zwyczajny dzień z życia dziewczynki/chłopca po angielsku + tłumaczenie na polski

I rise my bed and i go to bathroom and wash my face and hands.I wear jeans and t-short and trainers and I go to school,bacause I must study.After I play computer games,meet my friend and my girfriend.Later eat dinner,doing a homework,waching tv and go to bed:)

Wstaje o 7 rano. Myję się, potem jem śniadanie. O 7.20 wychodzę z domu i idę do szkoły. Szkołę kończę o 14. Wracam do domu. Jem obiad, a potem idę odrabiać lekcje. 0 19 idę na spacer z psem i koleżanką. Gdy wracam jem kolację, oglądam telewizje i 22 idę się wykąpać i spać. I get up at 7 a.m. I wash up, then eat breakfast. About 7.40 a.m. I leave the house and go to school. I finish school on 14th I come back to home. I had lunch and then go do our homework. At 7 p.m. go for a walk with the dog and friend. When I return I eat dinner, watch television and at 10 p.m. go to bathe and sleep.