Ile kosztuje 1kg pomidorów, jeśli za 45dag Ola zapłaciła 2zł 25gr ?
Ile kosztuje 1kg pomidorów, jeśli za 45dag Ola zapłaciła 2zł 25gr ?
1 kg=100dag za 45dag płaci 2zł25gr I:9 (obliczam ile kosztuje 5 dag) za 5dag zapłaci 2zł25gr:9 czyli 0.25gr 100dag:5dag=20 0.25gr*20=5zł (obliczam ile kosztuje 100 dag czyli 1 kg) Odp. Kilogram pomidorów kosztuje 5zł
x- cena 1kg pomidorów 0,45kg=2zł25gr 1kg=x 0,45x=2,25 /:0,45 x=5(zł)