Australia jest najrzadziej(poza Antarktydą) zaludnionym kontynentem świata.Wynika to przede wszystkim z warunków naturalnych niesprzyjających osadnictwu. Ich ogromne zróżnicowanie ponadto powoduj, że Australia jest zaludniona bardzo nierównomiernie. Ok. 85% powierzchni Australii, czyli suche i gorące centrum oraz wilgotne bagna to obszary bezludne i słabo zaludnione. Przyczyny: -brak wody pitnej -surowce mineralne -ukształtowanie -klimatu -wybrzeża -handel -flora i fauna
Większość ludności Australii zamieszkuje obszar północno - wschodni. Przyczyną jest obecność wody, roślinności (odpowiedni klimat), a także lepsza komunikacja.
Australia stanowi najsłabiej zaludniony kraj na świecie - gęstość zaludnienia Australii wynosi około dwóch i pół osoby na km2. Blisko 2/3 jej terytorium znajduje się w obszarze występowania bardzo niskich opadów, co jest przyczyną osiedlania się większej części ludności na obszarach wschodniego i południowo-wschodniego wybrzeża (biegnie tam żyzny pas lądu, umożliwiający łatwą uprawę roli oraz różnych roślin użytkowych) – blisko 85% ludności kraju mieszka w ośmiu największych miastach: Adelaide, Melbourne, Sydney, Brisbane, Perth, Darwin, Hobart na Tasmanii, oraz w Canberze, będącej stolicą państwa. Australia podzielona jest na sześć stanów i 61 prowincji, spośród których najbardziej zaludnione to Australian Capital Territory oraz Victoria. Część terenów Australii, jak na przykład Wielka Pustynia Piaszczysta, czy Pustynia Gibsona jest w ogóle nie zamieszkana – ze względu na niesprzyjający osiedlaniu się ludzkości klimat (główną przyczyną są wspomniane wcześniej małe ilości opadów, bądź też brak opadów w ciągu roku). Północna oraz zachodnia część kontynentu jest zamieszkana praktycznie wyłącznie przez Aborygenów – rdzennych mieszkańców Australii. Natomiast Anglo-Australijczycy, potomkowie przybyłych na wyspę pod koniec XVIII wieku Anglików, zamieszkują wschód oraz pas ziemi znajdujący się na południu.