1. Wykazać niezbędność tłuszczów w spożywanych pokarmach 2. Wykazać niezbędność białek w spożywanych pokarmach 3. Wykazać niezbędność witamin w spożywanych pokarmach Proszę o pomoc pilsss ;)

1. Wykazać niezbędność tłuszczów w spożywanych pokarmach 2. Wykazać niezbędność białek w spożywanych pokarmach 3. Wykazać niezbędność witamin w spożywanych pokarmach Proszę o pomoc pilsss ;)
Odpowiedź

1. Tłuszcze są niezbędne w spożywanych pokarmach ponieważ to one dodają pokarmom wilgoci, przez nie pokarmy nie są suche. 2.Białka są niezbędne w spożywanych pokarmach ponieważ dzięki nim mamy zdrowe zęby i mocne kości;) 3.Witaminy są niezbędne w spożywanych pokarmach ponieważ są one zdrowe dla człowieka.

1.Rola tłuszczów w spożywaniu pokarmów: - u zwierząt i ludzi wchodzą w skład komórek tkanki tłuszczowej. Spotykane są w nasionach rzepaku, słonecznika, lnu oraz w owocach drzew oliwkowych -chronią organizm przed utratą wody w organiźmie - nadają sprężystość włosom. -jest materiałem zapasowym, w którym zgromadzona jest energia dla organizmu. -bierze udział w termoregulacji. 2.Rola białek w spożywaniu pokarmów: -rola budulcowa stanowią substancję budulcową wszystkich organizmów -umożliwiają ruch np w komórkach mięśniowych - białka są receptorami błonowymi np w siatkówce oka występuje rodopsyna jest to białko, które umożliwia widzenie. - umożliwia zachodzenie reakcji biochemicznych w komórkach. - reguluje różne czynności organizmu (hormony) - pełni funkcję obronną (przeciwciała). 3. Rola witamin w spożywaniu pokarmów: -witamina A - rola: jest składnikiem rodopsyny - białka siatkówki oka odpowiedzialnego za proces widzenia; jest też potrzebna do prawidłowego wzrostu nabłonka. -witamina D - rola: wspomaga wchłanianie wpania w jelicie cieńkim, uczestniczy w postawaniu i wzroście kości witamina E- rola: hamowanie utleniania witaminy A i składników błon komórkowych witamina K - rola: uczestniczy w syntezie protrombiny - czynnika koniecznego do rozpoczęcia procesu krzepnięcia krwi witamina B1- rola: uczestniczy w przemianach węglowodanów i aminokwasów. Wspomaga pracę układu nerwowego i serca. witamina B2 - rola: uczestniczy w procesie oddychania komórkowego. Wspomaga regenerację skóry witamina PP (B3)- rola: bierze udział w reakcjach utleniania, uczestniczy w procesach regeneracji skóry, wspomaga pracę układu nerwowego. witamina B5- rola: Uczestniczy w przemianach kwasów tłuszczowych witamina B6- rola: Bierze udział w przemianach aminokwasów, zapobiegania anemii, wpomaga układ nerwowy. witamina B11 - rola: uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych witamina B12- rola: Uczestniczy w przemianach kwasów nukleinowych witamina C-rola: wzmacnia mechanizmy odpornościowe. Niezbędna w syntezie kolagenu o tworzeniu ostoty podstawowej kości i zębów. Przyśpiesza gojenie się ran.

Dodaj swoją odpowiedź