x-jabłka y-gruszki 3x+5y=31,8 8x+4y=45,6 Rozwiązanie metodą przeciwnych współczynników 3x+5y=31,8 /*4 8x+4y=45,6 /*-5 12x+20y=127,2 -40x+-20y=-228 -28x=-100,8 /-28 x=3,6 3*3,6+5y=31,8 10,8+5y=31,8 /-10,8 5y=21 //5 y=4,2 Odp: jeden kilogram jabłek kosztował 3zł 60gr a gruszek 4zł i 20gr Mam nadzieję że dobrze
Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek? x- jabłka y- gruszki 3x+5y=31,8 8x+4y=45,6 3x=31,8-5y 8x+4y=45,6 x=10,6-5/3y 8*(10,6-5/3y)+4y=45,6 x=10,6-5/3y 84,8-40/3y+4y=45,6 x=10,6-5/3y -28/3y=45,6-84,8 x=10,6-5/3y -28/3y=-39,2 x=10,6-5/3y y=-39,2*(-3/28) x=10,6-5/3y y=4,2 x=10,6-5/3*4,2 y=4,2 x=10,6-7 y=4,2 x=3,6 y=4,2 za kilogram -jabłka kosztują 3,6 a gruszki 4,2