1.Opisz źródła pochodzenia swojej przyszłej emerytur. 2.Scharakteryzuj funkcjowanie spółki kapitałowej (w tym wyjaśnij pojęcie aportu, kapitału zakładowego oraz akcji lub udział).

1.Opisz źródła pochodzenia swojej przyszłej emerytur. 2.Scharakteryzuj funkcjowanie spółki kapitałowej (w tym wyjaśnij pojęcie aportu, kapitału zakładowego oraz akcji lub udział).
Odpowiedź

Nowy system emerytalny będzie łaskawszy dla osób zarabiających powyżej średniego wynagrodzenia w gospodarce. Przykładowo mężczyzna z wyższym wykształceniem, rozpoczynający pracę od 90% średniego wynagrodzenia w kraju w 2000 r., w wieku 65 lat po 41 latach pracy uzyska prawo do emerytury w wysokości 68,2% średniej krajowej pensji. W raporcie KNUiFE podkreślono, że będzie to jednak mniej niż w przypadku mężczyzny o analogicznych warunkach zatrudnienia i poziomie osiąganych zarobków, który przejdzie na emeryturę w 2014 r.; otrzymałby on 87,1% średniej krajowej płacy. Przyjęcie innych założeń ? rozpoczęcie pracy w 2000 r. od zarobków na poziomie 150% przeciętnego wynagrodzenia w kraju oraz 4% wzrost płacy zamiast 3,5%, przy 41-letnim okresie zatrudnienia oznaczałoby, wg raportu KNUiFE, emeryturę na poziomie 122,7% średniej płacy.

1. Od 1 stycznia 1999 roku wprowadzono w Polsce nowy system emerytalny, który opiera się na trzech filarach. Trzy filary to trzy źródła, z których w przyszłości będziemy mogli pobierać emeryturę. I FILAR – jest obecnie prowadzony przez ZUS, gdzie każdy ubezpieczony ma swoje indywidualne konto, na którym gromadzona jest część obowiązkowej składki emerytalnej (12,22%). Składka ta jest rewaloryzowana proporcjonalnie do tempa wzrostu gospodarczego. II FILAR – oparty na Otwartych Funduszach Emerytalnych, ma charakter prywatny, kapitałowy i jest objęty systemem reasekuracji, pośrednio także gwarancjami państwa. Obowiązkowo muszą do tego filaru przystąpić osoby urodzone po 31.12.1968 r. zaś dobrowolnie mogą przystąpić osoby urodzone po 31.12.1948 r. ale przed 01.01.1969 r. W ramach tego filaru funkcjonuje kilkanaście OFE, spośród których ubezpieczony wybiera jeden, do którego będzie odprowadzać cześć (7,3%) swojej składki. Gromadzone w ten sposób środki są inwestowane. III FILAR –prywatny, kapitałowy opiera się na dobrowolnych składkach pieniężnych. 2. Spółka kapitałowa to organizacja podmiotów gospodarczych. Jest najczęściej wykorzystywaną formą prawną w prowadzeniu większych przedsiębiorstw. Spółka kapitałowa posioada kapitał zakładowy*, osobistość prywatną, zgromadzony majątek odrębny od majątków wspólników. Spółka ponosi odpowiedzialność do zobowiązania całym majątkiem. Aport - wkład niepieniężny wniesiony do spółki kapitałowej na pokrycie kapitału zakładowego, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Jego wniesienie oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu (czyli jego własności Kapitał zakładowy - to kapitał podstawowy spółki. Jest on pierwotnym wkładem właścicieli wniesionym przy założeniu spółki. Akcja – papier wartościowy łączący w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym.

Dodaj swoją odpowiedź