Ania za 2 kg jabłek i 3 kg gruszek zapłaciła 16,40. Kasia za 5 kg takich samych jabłek i 2 kg identycznych gruszek zapłaciła 20,1 zł. W jakiej cenie były jabłka, a w jakiej gruszki?

Ania za 2 kg jabłek i 3 kg gruszek zapłaciła 16,40. Kasia za 5 kg takich samych jabłek i 2 kg identycznych gruszek zapłaciła 20,1 zł. W jakiej cenie były jabłka, a w jakiej gruszki?
Odpowiedź

x - kg jabłek y - kg gruszek 2x + 3y = 16,4 //×2 5x + 2y = 20,1 //×(-3) 4x + 6y = 32,8 -15x - 6y = -60,3 ............................ + -11x = -27,5 //:(-11) x = 2,5 2 × 2,5 + 3y = 16,4 5 + 3y = 16,4 3y = 16,4 - 5 3y = 11,4 //:3 y = 3,8 x=2,5 y=3,8 Odp: Kg jabłek kosztuje 2zł 50gr a kg gruszek kosztuje 3zł 80gr

x- cena 1kg jabłek y-cena 1kg gruszek 2x+3y=16,4 -> x=8,2-1,5y 5x+2y=20,1 5(8,2-1,5y)+2y=20,1 41-7,5y+2y=20,1 -5,5y=-20,9 /:-5,5 y=3,8 2x+3y=16,4 2x+3*3,8=16,4 2x=16,4-11,4 2x=5 x=2,5 Odp: 1kb jabłek kosztuje 2,5zł, a 1kg gruszek kosztuje 3.8zł

mamy układ równań 2j+3g=16,40 5j+2g=20,1 rozwiązujemy ukłąd równań 2j+3g=16,40 /*(-2,5) 5j+2g=20,1 -5j-7,5g=-41 5j+2g=20,1 -5g=-20,9 g=3,80 cena gruszki 2j+3g=16,40 5j+2g=20,1 /*(-1,5) 2j+3g=16,40 -7,5j-3g=-30,15 -5,5j=-13,75 j=2,5 cena jabłek odp: jabka kosztuja 2,50 a gruszki 3,80

Dodaj swoją odpowiedź