FUNKCJE Korzenia - zaopatrywanie rośliny w wodę i sole mineralne - przytwierdzanie rośliny do podłoża - utrzymanie rośliny w pozycji pionowej - starsze partie korzeni pełnią funkcje magazynów związków zapasowych - niektórym roślinom korzenie służą do wegetatywnego rozmnażania(rozłogi) -u niektórych roślin pełni funkcję spichrzową(gromadzi materiały zapasowe(skrobia,białka,tłuszcze) FUNKCJE Łodygi -utrzymuje całą roślinę (jak u człowieka jest kręgosłup tak roślina posiada łodygę) -magazynuje substancje odżywcze wodę i sole mineralne (kaktus) -może brać udział w procesie fotosyntezy -dostarcza wodę i sole mineralne do owoców i liści FUNKCJE LIŚCI -wytwarzanie związków organicznych w procesie fotosyntezy -transpiracja 2.Modyfikacja korzenia: A) korzenie czepne, np. bluszcz B) korzenie ssawki, np. jemioła C)korzeń spichrzowy, np. marchew Łodygi: A)łodyga spichrzowa, B) łodyga czepna, C)łodyga magazynująca wodę, Liścia: A)liście spichrzowe B)liście okrywające C) wąsy, pozdr i liczę na naj )
Korzeń, łodyga, liść - budowa, funkcje
Korzeń budowa morfologiczna:
- strefę korzeni bocznych,
- strefę włośnikową,
- strefa wydłużania
- stożek wzrostu korzenia
- czapeczkę
Funkcje korzenia:
- przymocowanie do podłoża,
Rośliny nasienne
Rośliny nasienne mają łodygi i korzenie zdolne do wtórnego przyrostu na grubość, liście typu makrofilii, a także specyficzny żeński organ rozrodczy, jakim jest zalążek.
Korzeń
1. Korzeń (informacje ogólne)
Rośliny nasienne- charakterystyka, rozmnażanie, budowa, podział
Rośliny nasienne:
♥ Posiadają łodygi i korzenia zdolne do przyrostu wtórnego na grubość
♥ Posiadają żeński organ rozrodczy jakim jest zalążek który po zapłodnieniu przekształca się w nasiona
♥ Obejmują grupy: Nagona...
Rośliny zarodnikowe i nasienne - główne tendencje rozwojowe.
Rośliny zarodnikowe to takie, które nie wytwarzaja kwiatów i rozmnazaja sie glównie przez zarodniki. Do roślin zarodnikowych należą glony, mszaki oraz porosty.
Rośliny nasienne, nazywane też kwiatowymi, to grupa, w której skład wchod...
Ewolucja - wyjście roślin na ląd.
Do połowy syluru życie na Ziemi koncentrowało się wyłącznie w głębinach i na powierzchni praoceanów. Pomimo stosunkowo monotonnego środowiska rośliny dawnych epok, pierwotne glony, odznaczały się znaczną różnorodnością form (jednok...