1.W którym przypadku została wykonana większa praca:przy działaniu siły 8N na drodze 3m, czy przy działaniu siły 0,05kN na drodze 50cm? D: F1=8N s1=3m F2=0,05kN=50N s2=50cm=0,5m Sz: która praca jest większa wzory. W=F*s R: W1=8N*3m=24J W2=50N*0,5m=25J 24J<25J Odp:Druga praca jest większa. 2.Człowiek układający cegły wykonał pracę 300J w ciągu 1 min. Z jaką mocą pracował ten człowiek? D: W=300J t=1 min.=60s Sz: P=? wzory. P=W/t R: P=300J/60s=5W Odp:Ten człowiek pracował z mocą 5W. 3.Za pomocą silnika o mocy 100W podniesiono kloc o masie 10kg na wysokość 2m. Oblicz czas pracy silnika. D: P=100W m=10kg s=2m g=10N/kg(współczynnik grawitacji) Sz: t=? wzory. Fg=g*m W=F*s P=W/t|*t P*t=W|/P t=W/P R: Fg(ciężar ciała=siła nacisku)=10N/kg*10kg=100N W=100N*2m=200J t=200J/100W=2s Odp:Czas pracy silnika wynosił 2s. 4.Jeśli ważysz 0,5kN i wchodzisz po schodach na wysokość 10m w czasie 20 sekund, to jaka jest twoja moc? D: Fg=0,5kN=500N s=10m t=20s Sz: P=? wzory. P=W/t W=F*s R: W=500N*10m=5000J P=5000J/20s=250W Odp:Twoja moc wynosi 250W. 5.Jaką pracę wykonuje dźwig budowlany, który podnosi element ściany budynku o masie 300kg na wysokość 15m? D: m=300kg s=15m g=10N/kg Sz: W=? wzory. Fg=g*m W=F*s R: Fg=10N/kg*300kg=3000N W=3000N*15m=45000J=45kJ Odp:Dźwig wykonał pracę 45kJ. 6.Ile wynosi moc silnika windy, która w czasie 40s wznosi sie na wysokość 30m. Masa windy wraz z obciążeniem wynosi 550 kg? D: t=40s s=30m m=550kg g=10N/kg Sz: P=? wzory. P=W/t W=F*s Fg=g*m R: Fg=10N/kg*550kg=5500N W=5500N*30m=165000J P=165000J/40s=4125W Odp:Moc silnika ma wartość 4125W. 7.Ile wynosi moc żarówki która w czasie 10 godzin pobrała 2,16 MJ ???? D: t=10h=36000s W=2,16MJ=2160000J Sz: P=? wzory. P=W/t R: P=2160000J/36000s=60W Odp:Moc tej żarówki wynosi 60W. 8.Ile wynosi praca która wykona silnik o mocy 2,5KW.w czasie 2 godzin? D: P=2,5KW=2500W t=2h=7200s Sz: W=? wzory. P=W/t|*t P*t=W R: W=2500W*7200s=18000000J=18KJ Odp:Praca silnika wynosi 18KJ. 9.Ile czasu musi pracować pompa napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 50 kW, aby z kopalni o głębokości 180 m wypompować wodę o masie 500000 kg? D: P=50kW=50000W s=180m m=500000kg g=10N/kg Sz: t=? wzory. P=W/t|*t P*t=W|/P t=W/P W=F*s Fg=g*m R: Fg=10N/kg*500000kg=500000N W=5000000N*180m=900000000J t=900000000J/50000W=18000s=5h Odp:Pompa musi pracować 5h. 10.Jaką pracę należy wykonać, aby wyciągnąć 10 kg wody ze studni o głębokości 5 m. D: m=10kg h=s=5m g=10N/kg Sz: W=? wzory. W=F*s Fg=g*m R: Fg=10N/kg*10kg=100N W=100N*5m=500J Odp:Należy wykonać pracę 500J. Mam nadzieję, że pomogłam. Wszystkie dane i wzory są wypisane więc powinno być zrozumiałe :)
10zadan z Fizyki z tematu : Praca i Moc
z wyjasnieniami !!
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź