Proszę, napiszcxie mi notatkę o orzeczeniu imiennym o łącznikach jakie pytania itp.: potrzebuje to na dziś jeszcze! Pliss! Dam najlepszą!

Proszę, napiszcxie mi notatkę o orzeczeniu imiennym o łącznikach jakie pytania itp.: potrzebuje to na dziś jeszcze! Pliss! Dam najlepszą!
Odpowiedź

orzeczenie imienne składa się z 2 części: łącznika(to osobowa forma czasowników: być, stać się lub zostać) i orzecznika (to różne części mowy: rzeczownik, przymiotnik, zaimek rzeczowny, przymiotny, imiesłów przymiotnikowy, liczebnik) np: jestem(łącznik) pilotem =>rzeczownik(orzecznik) byłem (łącznik) dobry=> przymiotnik(orzecznik) będziesz(łącznik) pierwszy=> liczebnik(orzecznik) stanę się )łącznik) kimś=>zaimek rzeczowny (orzecznik) jesteś(łącznik) interesująca=>imiesłów przymiotnikowy czynny (orzecznik) zostanie(łącznik) wykonana=>imiesłów przymiotnikowy bierny (orzecznik) jest(łącznik) ze stali=> wyrażenie przyimkowe(orzecznik) było(łącznik> sympatycznie=>przysłówek(orzecznik) Formy zakończone na -no, -to mogą pełnić funkcję orzeczenia w zdaniach bezpodmiotowych. np. W Atomicach urządzono huczne wesele. Rozpoczęto polowanie w pobliskim borze.

Orzeczenie imienne składa się z łącznika i orzecznika. Łączniki to czasowniki takie jek: Być, zostać, stać się(np. Będę, jest, stanie się), a orzecznik to rzeczownik, lub przymiotnik(np. słowny, czysty, naukowcem itd.) np. staje się pusty, jest zdrowy, są podlane, został wysłany. Dodaje ci załącznik, to może łatwiej będzie ci pojąć. Jak będziesz miała jekieś pytania to pisz.

Dodaj swoją odpowiedź