Inspiracje muzyczne.Referat na temat jakiejś odmiany muzyki wraz z przykładami utworów( od najstarszych do współczesnych)

Inspiracje muzyczne.Referat na temat jakiejś odmiany muzyki wraz z przykładami utworów( od najstarszych do współczesnych)
Odpowiedź

Przepraszam ,czy trudno jest wam trochę poszukać w książkach..? W internecie..? Przecież jak by było coś tam w waszych pustych głowkach..! To już byście mieli to zrobione uczciwie..! A nie zerżnięte od kogo innego...! Czy przy zdawaniu matury .! Też tak będzie..? Nie będziecie musieli sami pomyśleć..! Jeśli teraz będziecie tak ściągać, to później będzie wam coraz trudniej..!

Inspiracje muzyczne - jednym z przykładów może być wpływ Tatr na kompozytorów XX wieku. Karol Szymanowski- pobyt w Zakopanem skierował jego uwage na folklor góralski. Najbardziej czytelny wpływ można dostrzec w balecie "Harnasie" które brzmia atrakcyjnie dzięki połaczeniu prostych melodii ludowych z nowoczesną, XX-wieczną harmoniką. Dodatkowo ten efekt wzmaga efekt dynamizmu rytmicznego który nadaje perkusja i instrumenty dęte. Szymanowski w swojej twórczości wyraza klimat życia tatrzanskich górali. Wiele miejsca zajmują w niej obrzędy i tańce (np. taniec zbójnicki, taniec góralski, cepiny, napad harnasiów). Kolejnymi reprezentantami wpływu Tatr na swoją muzyke są: - Jan Maklakiewicz - napisał miniaturę baletową "Zbójnicy" na fortepian i małą orkiestrę oraz "Suitę hulacką" na skrzypce i fortepian. -Ignacy jan Paderewski- wybitny kompozytor i pianista, napisał "Album tatrzanski" który zawierał cykl miniatur fortepianowych, w których było obecne wykorzystanie melodii ludowych i góralskich -Wojciech Kilar - skomponował "Kościelec" utwór poswięcony Mieczysławowi karłowiczowi, który zginął u stóp tej góry. Piękno muzyki Polskiej tkwi w rytmie, tonalnosci i specyficznym wykonaniom. Dla kompozytorów którzy inspirowali się obrazem Polskich tatr oznaczało to klarownosć formy, zerwanie z chromatyką na rzecz diatoniki oraz uproszczenie struktury utworu.Na przestrzeni lat komponowano utwory z elementami ludowymi czy góralskimi, początkowo były to przedstawione na początku dzieła Karola Szymanowskiego, poprzez Karłowicza, Maklakiewicza, aż po współczesne kompozycje Kilara, ze słynnym "Kościelcem" czy "Orawą" na czele.

Dodaj swoją odpowiedź