Romantyzm w muzyce : jakie były różnice między romantyzmem , a klasycyzmem w MUZYCE ? prosze o szybkie odpowiedzi . mogą byc na GG 6077134 lub na e-maila [email protected] . z góry bardzo dziękuję !

klasysycm w muzyce dominowali mozart beetoven i jozef kaydan rozwinely sie tam calkiem inne instrumenty ktorych nie byla w starszych epokach

KLASYCYZM XVIII w. gł. przedstawiciele: Frantz Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven (tzw. klasycy wiedeńscy) -duża różnorodność form i gatunków muzycznych -znaczenie muzyki religijnej duże, ale mniejsze niż w poprzednich epokach -duże znaczenie muzyki symfonicznej, kameralnej -rozwija się : koncert klasyczny, sonata klasyczna -nowe gatunki: symfonia, kwartet smyczkowy, serenady, divertimenta, kasacje -określony skład orkiestry symfonicznej (kwintet smyczkowy + instrumenty dęte: 2 flety, 2 oboje, 2 fagoty, 2 klarnety, 2 trąbki, 2 tuby + instr. perkusyjne: 2 kotły) ROMANTYZM główni twórcy: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Franciszek Liszt (czytaj: List), Henryk Wieniawski, Nicollo Paganini, Franciszek Schubert, Robert Schumann, Feliks Mendelssohn -znaczny rozwój opery -duży rozwój muzyki programowej -piękna melodyka, śpiewność utworów -tematyka uczuć, znacznie mniej utworów poświęconych tematyce religijnej -dużo utworów solowych, wirtuozowskich (np. koncerty, etiudy) -wzbogacenie systemu dur-moll o różne dysonanse -ważnym gatunkiem stały się PIEŚNI (twórca - F. Schubert - napisał ok 600 pieśni; w Polsce: S. Moniuszko - ok 300) -fortepian i skrzypce głównymi instrumentami solowymi -powstały szkoły narodowe, czyli grupy kompozytorów działających w różnych krajach europejskich, nawiązujących w swojej twórczości do rodzimego folkloru; jako pierwsza powstała szkoła rosyjska, tzw. "potężna gromadka"; w jej skład wchodzili: "Modest Musorgski, Mikołaj Rimski - Korsakow, Aleks Borodin, Milij Bałakiriew, Cezar Cui -w Polsce nie było w tym czasie szkoły narodowej (ze względu na sytuację polityczną)