Dżdżownice zaliczane są do obojnaków, co oznacza, że nie istnieje rozróżnienie na osobniki męskie i żeńskie, za to każdy pojedynczy osobnik posiada jednocześnie męski i żeński układ rozrodczy. Kopulacja polega na wymianie gamet między dwoma osobnikami przez przywarcie ich do siebie nawzajem brzusznymi stronami ciała, podczas gdy ich głowy zwrócone są w przeciwne kierunki. Proces ten nazywany jest siodełkowaniem ze względu na to, że ciała osobników sklejone są ze sobą śluzem wydzielanym przez zgrubiałe pierścienie powstające na naskórku, zwane właśnie siodełkami (klitellum). Gdy gamety przedostaną się do siodełka, przekazywane zostają partnerowi, który magazynuje je na na krótki czas w zbiornikach nasiennych. Zwierzęta rozchodzą się po dokonaniu wymiany i już do siebie nie wracają. Kilka dni po siodełkowaniu, w siodełku następuje proces wytwarzania stwardniałej, błoniastej mufki, wypełnionej od wewnątrz gęstą cieczą. Mufka ta dociera do żeńskiego otworu płciowego (przesuwana ruchami ciała dżdżownicy w kierunku głowy), z którego dostają się niej dojrzałe jaja. Gdy dotrze do zbiorników nasiennych, pobiera z nich plemniki. Zapłodnienie ma miejsce poza ciałem zwierzęcia – we wrzecionowatym kokonie, który powstaje przez zasklepienie się otworów na bokach mufki, po ześlizgnięciu się jej z ciała zwierzęcia. Z zapłodnionych jaj powstają małe dżdżownice. W taki oto skomplikowany sposób, gatunek ten przystosował się do życia rozmnażania się na lądzie.
Dżdżownica może rozmnażać się obojniaczo.- posiadają gamety żeńskie oraz męskie i podczas rozmnażania gamety te łącza się ze sobą.Proces wymiany gamet nazywa się siodełkowa niem.Magazynowane są w zbiorniczkach nasiennych.Powstaje kokon, gdzie następuje zapłodnienie. Z zapłodnionych jaj rozwijają się małe dżdżownice.
Dżdżownice ziemne rozmnażają się na powierzchni ziemi w przeciwieństwie do innych gatunków które rozmnażają się pod warstwą ściółki lub w głębi ziemi. Dżdżownice posiadają gamety żeńskie i męskie co znaczy że są obojnakami. Podczas kopulacji dwa osobniki wymieniają między sobą gamety przywierając brzusznymi stronami ciała. Ciała sklejone są śluzem wydzielanym przez siodełko i segmenty przysiodełkowe tworzy wokół dżdżownic otoczkę, która spaja osobniki. Proces wymiany gamet nazywany jest siodełkowaniem. Nasienie wypełnia ampuły zbiorników nasienia osobników i pozostaje tam aż do chwili zapłodnienia w chwili składania jaj w kokonie. Po wzajemnym wypełnieniu ampuł zbiorników nasienia kopulacja jest zakończona. Po dokonaniu wymiany zwierzęta się rozchodzą. Po 2-5 dniach od kopulacji dżdżownice zaczynają tworzyć i składać kokony jajowe.