Długopis jest o 4 zł droższy od zeszytu. Za 5 zeszytów i 6 długopisów zapłacono 46 zł. Ile kosztował jeden długopis, a ile jeden zeszyt?

Długopis jest o 4 zł droższy od zeszytu. Za 5 zeszytów i 6 długopisów zapłacono 46 zł. Ile kosztował jeden długopis, a ile jeden zeszyt?
Odpowiedź

Długopis jest o 4 zł droższy od zeszytu. Za 5 zeszytów i 6 długopisów zapłacono 46 zł. Ile kosztował jeden długopis, a ile jeden zeszyt? x+4-cena długopisu x-cena zeszytu 5*x+6*(x+4)=46 5x+6x+24=46 11x+24=46 /-24 11x=22 /:11 x=2 x+4=2+4=6 zeszyt kosztuje 2zł, a długopis 6.

x-cena długopisu y-cena zeszytu y+4=x 5y + 6x = 46 5y + 6(y+4)=46 y+4=x 5y + 6y+24=46 y+4=x 11y = 22 y+4=x y=2 x=6 Odp.: Długopis kosztuje 6zł, zeszyt 2zł.

x = cena długopisu y = cena zeszytu 6x+5y=46 x=y+4 6x+5y=46 x-y=4/*5 6x+5y=46 5x-5y=20 11x=66/:11 x=6 6*6+5y=46 5y=46-36 5y=10/:5 y=2 Dł. kosztuje 6 zł, zeszyt kosztuje 2 zł.

Dodaj swoją odpowiedź