Mama kupiła 4,6 kg pomarańczy po 5,50 zł za 1 kg i 3,8 kg grejpfrutów po 6,30 za 1 kg.Czy wystarczyło jej 50 zł na zapłacenie za te zakupy? Ile pieniędzy zostanie lub ile zabraknie?? To są ułamki dziesiętne dziękuje serdecznie za pomoc:)

Mama kupiła 4,6 kg pomarańczy po 5,50 zł za 1 kg i 3,8 kg grejpfrutów po 6,30 za 1 kg.Czy wystarczyło jej 50 zł na zapłacenie za te zakupy? Ile pieniędzy zostanie lub ile zabraknie?? To są ułamki dziesiętne dziękuje serdecznie za pomoc:)
Odpowiedź

Mama kupiła 4,6 kg pomarańczy po 5,50 zł za 1 kg i 3,8 kg grejpfrutów po 6,30 za 1 kg.Czy wystarczyło jej 50 zł na zapłacenie za te zakupy? Ile pieniędzy zostanie lub ile zabraknie?? 4,6*5,5+3,8*6,3=25,3+23,94=49,24zł 50zł-49,24zł=0,76zł odp: zostanie jej 0,76 zł

4,6*5,50=25,30 zł 3,8*6,30=23,94 zł 25,30+23,94=49,24 zł Odp.: Mamie zostanie jeszcze 76 gr.

Kupione : 4,6 kg pomarańczy 3,8 kg grejpfrutów Cena : Pomarańcze 5,50zł za kg. Grejpfruty 6,30zł za kg. Obliczenia : 4*5,50zł + 6*(5,50zł/10)= 22zł + 6*0,55zł = 22zł+3,30zł = 25,30zł (cena pomarańczy) 0,55zł - cena za 0,1 kg pomarańczy. 3*6,30 + 8*(6,30/10) = 18,90zł + 8*0,63zł = 18,90zł + 5,04zł = 23,94zł (cena grejpfrutów) 0,63zł - cena za 0,1 kg grejpfrutów. 25,30zł + 23,94zł = 49,24zł 50zł - 49,24zł = 0,76zł Odp. Mamie wystarczyło na zapłacenie za zakupy, zostało jej 76 groszy reszty.

Dodaj swoją odpowiedź