Za 2 filiżanki i 6 kubków mama zapłaciła 220zl. Za te same pieniądze mam mogłaby kupić 11 kubków. Ile kosztuje jeden kubek a ile jedna filiżanka?

Za 2 filiżanki i 6 kubków mama zapłaciła 220zl. Za te same pieniądze mam mogłaby kupić 11 kubków. Ile kosztuje jeden kubek a ile jedna filiżanka?
Odpowiedź

11a=220/:11 a=20 kubek=20zł 2a+6*20=220 2a=100/:2 a=50zł filiżnaka = 50zł

220/11=20 20*6=120 220-120=100 100/2=50 kubek 20 zł filiżanka 50zł

2x+6y=220zł 11y=220zł y=220/11 y=20zł 220-6*20=2x 220-120=2x 2x=100 x=50zł odp filiżanka kosztuje 50zł a kubek 20zł

Dodaj swoją odpowiedź