Za dwa podreczniki zaplacono 28.80. Ile kosztowal jeden jesli drugi byl o 20% tanszy?
Za dwa podreczniki zaplacono 28.80. Ile kosztowal jeden jesli drugi byl o 20% tanszy?
I podręcznik - x II podręcznik - x-20%x = x-0,2x = 0,8x x+0,8x = 28,80 1,8x = 28,80 |:1,8 x = 16 I podręcznik - 16 zł II podręcznik - 0,8*16 = 12,80 zł Cena pierwszego 16 zł, drugiego 12,80 zł
x+20%x=8,80 x+0,2x=28,80 0,2xkwadrat=28,80/: 0,2 xkwadrat=28,80/0,2 x=12-cena pierwszej ksiazki 28,80-12=16,8-cena drugej ksiazki wydaje mi sie ze dobrze ale nie jestem pewna :))
x cena 1 podręcznika 0,2x-cena drugiego podrecznika x+0,2x=28,80 1,2x=28,80/:1,2 x=24 0,2 *24=4,8 Odp.Jeden podręcznik kosztował 24 zł,a drugi 4,80zł.