Zad.1 Wymień postanowienia przywileju koszyckiego. Zad.2 Do czego zobowiązał się Jagiełło na mocy Unii w Krewie? Zad.3 Wymień postanowienia Unii w Horodle.

Zad.1 Wymień postanowienia przywileju koszyckiego. Zad.2 Do czego zobowiązał się Jagiełło na mocy Unii w Krewie? Zad.3 Wymień postanowienia Unii w Horodle.
Odpowiedź

1. Przywilej koszycki: -przywileje szlachecki np. zmniejszenie podatków z 12 gr do 2 gr, -zobowiązanie do nie ustanawiania nowych podatków bez zgody rycerstwa, -urzędy tylko dla Polaków, -za służbę wojskową poza granicami kraju szlachta otrzymywała żołd , 2. -małżeństwo z Jadwigą= objęcie tronu, -Jagiełło zobowiązał się przyjąć chrzest i schrystianizować Litwę, odzyskać wszystkie ziemie utracone przez Koronę, 3. -wspólna polityka obu państw, -wprowadziła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie wybieranego przez króla Królestwa Polskiego, -wspólne sejmy i zjazdy polsko-litewskie, -litewska i polska szlachta równe, ;)

1.Szlachta uzyskała następujące przywileje: zmniejszenie niektórych podatków, król zobowiązał się do nie ustanawiania nowych podatków bez zgody rycerstwa (szlachty), szlachta została zwolniona od obowiązku budowy i naprawy zamków (oprócz tych, które są na granicy), urzędy tylko dla Polaków (np. starosta, wojewoda) dla szlachty z danej dzielnicy, szlachta za służbę poza granicami kraju otrzymywała żołd, w przypadku, gdy szlachcic dostał się do niewoli, król refundował wykup z niewoli, zwolnienie szlachty z utrzymywania dworu królewskiego pod nieobecność króla, zwolniona została z budowy miast i mostów. 2.Władysław Jagiełło zobowiązał się przyjąć chrzest i schrystianizować Litwę oraz odzyskać wszystkie utracone ziemie przez Polskę. 3.Unia w Horodle potwierdzała wspólną politykę Polski i Litwy, wprowadziła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie wybieranego przez króla Polskiego, panów polskich oraz bojarów litewskich, wspólne sejmy i zjazdy polsko-litewskie, urzędy wojewodów i kasztelanów na Litwie, ponadto zrównała litewską szlachtę z polską.

Dodaj swoją odpowiedź