21

21
Odpowiedź

zad.1. Z rysunku wynika, że ciężąr kulki w powietrzu wynosi: F1 = 7,8 N ciężar kulki w odzie F2 = 6,8 N więc siła wyporu  w wodzie: Fw = F1 - F2 Fw = 1 N d wody= 1000 kg/m³ g = 10 N/kg V = ?   ; należy obliczyc objętość kulki: Fw = d*V*g V = Fw /d*g V = 1 N / 1000 kg/m³*10 N/kg V = 0,0001 m³ aby obliczć d nieznaej cieczy odczytujemy ile wynosi siła wyporu w nieznaej cieczy: (rysunek) F1 = 7,8 N F2 = 7 N Fw = F1 - F2 Fw = 0,8 N d obl. z wzoru na siłę wypru w nieznanej cieczy: Fw = d*V*g d = Fw /V*g d = 0,8 N/ 0,0001 m³ *10 N/kg = 800 kg/m³ czyli kulkę zanuzrono w nafcie. zad.2. V = 2000 m³ m = 960 kg   ; masa powłoki balonu i gondoli dp = 1,29 kg/m³  ; gęstośc powietrza d helu = 0,18 kg/m³ g = 10 N/kg F = ? 1. obliczam siłę wyporu działającą na balon w powietrzu: Fw = dp*V*g Fw = 1,29 kg/m³* 2000 m³*10 N/kg = 25800 N 2. obliczam masę helu w balonie z wzotu na gęstość d helu = m/V m = d helu * V m = 0,18 kg/m³*2000 m³= 360 kg 3. obliczam całkowitą masę balonu: hel + powlka i gondola m = 960 kg+360 kg = 1320 kg 4. obliczam ciązar całego balonu: F = m*g F = 1320 kg *10 N/kg = 13200 N 5. obl. siłę nośną= siłę wypadkową sila wyporu- ciężar balonu F nośna = 25800 N - 13200 N = 12600 N    

Dodaj swoją odpowiedź