poprzez miliony lat ewolucji rozwijaly sie przerozne gatunki zwierzat i roslin wiec drzewa czy drzewopodobne aby przezyc zaczely wytwarzac tlen To nie jest pewne na 100%
Powierzchnia Ziemi otoczona jest powłoką gazową nazywaną atmosferą lub po prostu powietrzem. W czasach starożytnych powietrze uznawane było za jeden z czterech żywiołów. Powietrzem nazywano wówczas każdy gaz. Dopiero na przełomie XVI i XVII wieku polski alchemik Michał Sędziwój przewidział, że powietrze jest mieszaniną różnych gazów. Spostrzeżenia te potwierdziły dopiero badania Antoina Lavioisier, który w 1774 roku dokonał pierwszej analizy powietrza. Dokładna analiza czystego powietrza pozwala na określenie jego składu: Azot - 78,09% objętościowych Tlen - 20,94% objętościowych Argon, 0,93% objetościowych Dwutlenek węgla - 0,03% objętościowych Wodór - śladowe ilości Para wodna - śladowe ilości Inne składniki - śladowe ilości Powietrze jest więc mieszaniną wielu gazów, bez barwy, smaku i zapachu. Można je sprężyć, rozprężyć, ogrzać itp. Poprzez silne sprężenie i oziębienie można dokonać skroplenia powietrza. Ciekłe powietrze jest bladoniebieską cieczą o gęstości mniejszej niż gęstość wody. Po raz pierwszy powietrze zostało skroplone w 1883 roku przez polskich profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.
Badacze przypuszczają ze powietrze wytworzyły jednokomórkowe rośliny żyjące Miliardy lat temu. Wchłaniały CO2 i w procesie fotosyntezy powstawał tlen.