Artykuł- Mundurki. Koniec Rewii mody!

KONIEC rewii mody, czas MUNDURKÓW!!!

Jeśli chodzisz do publicznej podstawówki lub gimnazjum, to zapewne już od września nosisz mundurek. Czy chcesz, czy nie, musisz w nich chodzić do szkoły. No i co ty na to?

Skąd pomysł mundurków? Tak były minister Edukacji Roman Giertych zareagował na tragiczne wydarzenia w pol- skich szkołach. Każdy pamięta zamieszanie po samobójstwie molestowanej przez szkolnych kolegów 14-letniej Ani z Gdańska. Zdaniem ministra, większości rodziców i dyre- ktorów szkól, mundurki rozwiążą niektóre problemy. W szkole, uczniowie, nie będą przechwalać się drogimi, markowymi ciuchami. Kiedy uczniowie będą nosić jednako- we stroje, łatwiej będzie zauważyć obcą osobę w budynku. Ma być po prostu bezpieczniej. A co o mundurkach sądzą najbardziej zainteresowani, czyli uczniowie? Opinie są różne.

Maszerują klony

Totalna głupota, wszyscy wyglądamy tak samo ? irytuje się Ania, uczennica naszego gimnazjum. Chodzenie w jednakowych mundurkach, wcale nie oznacza, że bied- niejsi uczniowie czują się lepiej. Osoby, które są bogate, nie muszą tego pokazywać tylko poprzez markowe ciuchy. Są jeszcze buty, telefony, odtwarzacze MP3, kurtki, samo? chody rodziców, skutery i wiele innych rzeczy ? tłumaczą uczniowie ? poza tym, zamożni rodzice buntują się, bo ich dzieci zakładają do szkoły jakiś tani i złej jakości uniform. Nie wszyscy uważają również, aby mundurki rozwiązywały problem bezpieczeństwa ? jeśli, ktoś będzie chciał sprzeda- wać narkotyki wśród uczniów, jednolity strój nie przeszkodzi mu w tym. Równie dobrze może dilować przed budynkiem szkoły lub w jej pobliżu. A czy zmieni on zachowanie uczniów? ? Pyta jeden z nauczycieli ? nie sądzę! Zachowanie uczniów nie zależy od tego, jakie ubrania mają na sobie. W mundurku, czy bez i tak będą rozrabiać, zachowywać się wulgarnie, niekulturalnie. Fora internetowe są pełne takich opinii. Uważacie, że jed- nolity strój pozbawi Was indywidualności i wolności. Myślicie, teraz mundurek, a potem co? Oddzielne klasy dla dziewcząt i chłopców, albo osobne szkoły? Może też wy- myślą, aby nie wydawać więcej niż 2 zł, żeby biedniejsi nie poczuli się gorzej ? buntują się gimnazjaliści. Chcielibyśmy, nacieszyć się młodością, luzem, nosić normalne, kolorowe ciuchy, bo może w przyszłości będę pracował gdzieś, gdzie uniform będzie strojem roboczym, codziennym.

Nie wszyscy na NIE

Jednak nie wszyscy buntują się przeciwko mundurkom. ? Będę miała jeden kłopot mniej. Nie będę godzinami zastanawiać się, w czym iść do szkoły; czy to pasuje? Czy raczej nie? ? uśmiecha się Karolina. Niektórzy z Was cieszą się, że nie będzie rewii mody w szkole i dylematów, czy wydać kasę od rodziców na ksiązki, czy kupić markowy ciuch i pochwalić się nim wśród znajomych. Biedniejsi uczniowie twierdzą, że to świetny pomysł, by uczniowie w szkole nosili jednakowe stroje. Uważają bowiem, że szkoła, to budynek przeznaczony tylko do nauki, a nie do pokazów najnowszych trendów mody. Natomiast wiele uczennic twierdzi, że mogą nosić uniform, jednak ten powinien być stylowy i szykowny. Najlepiej biała bluzeczka, krótka spódniczka i eleganckie buty. Jednak taka opcja jest nie do przyjęcia w publicznych szkołach. Koniec odkrytych pępków i wydekoltowanych bluzek. Od września wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów noszą szkolne wdzianka. Wygląd mundurka w większej części zależał od dyrektora i rodziców. Niestety wielu uczniom nie przypadł on do gustu.

Co myślicie o obowiązku noszenia mundurków? Co sądzicie o naszych mundurkach? Czekamy na wasze opinie! Piszcie do nas z dopiskiem ?MUNDURKI? na adres?.

Redaktor ?..

Dodaj swoją odpowiedź