na podstawie podrecznika do historii dla kl.6 szkoly podstawowej temat 38.Godność i prawa człowieka we współczesnym świecie. (referat)

Prawa człowieka na przestrzeni wieków były łamane i zróżnicowane. Ideę równości wszystkich ludzi głosili myśliciele XVII wieku. Zasady równości ludzi wobec państwa zostały zapisane w Deklaracji praw człowieka i obywateli Stanów Zjednoczonych w 1776r. czy w francuskiej Deklaracji praw człowieka i obywateli z 1789r. Te dwa dokumenty stały się początkiem wielkich przemian w dziedzinie praw człowieka. Zgodnie z nimi każdy człowiek ma prawo do życia , wolności i własności.Prawa ustalone prawie 200 lat temu były łamane w czasie I i II wojny światowej , szczególnie przez dyktatorów XX wieku. Dlatego w 1945 roku powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Głównym hasłem zapisanym na Kartach Narodów Zjednoczonych jest ,,popierać i zachęcać do poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności dla wszystkich , bez względu na rase, płeć, język lub wyznanie". W 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną deklaracje praw człowieka. Właśnie na tym zebraniu prawa człowieka zostały podzielone na : prawa osobiste, prawa polityczne, prawa socjalne i ekonomiczne. Prawa nie tylko mają droośli , ale także dzieci. W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencje o prawach dziecka. Zapewnia ona prawa osobiste , socjalne i kulturalne. Niestety prawa spisane w dokumentach nie są przestrzegane w praktyce . Istnieją takie państwa jak Korea Południowa, Wietnam , Kambodża, Pakistan, Gruzja, Czeczenia i wiele innych państw afrykańskich , w których nie są przestrzegane prawa człowieka. ONZ z myślą o najmłodszych przedstawicieli tego świata w obronie ich praw powołał UNICEF. Organizacja Narodów Zjednoczonych powołała Komisję praw Człowieka, której zadaniem jest śledzenie i publiczne piętnowanie takiego postępowania.W ten sposób wywiera nacisk na rządach i zmusza je do przestrzeganie praw.Wiele sił i środków ONZ została przeznaczona na realizacje praw socjalnych i ekonomicznych. Prawa człowieka zajmuje wiele miejsca we współczesnym świecie . Unie Europejska powołała Europejski Trybunał Praw Człowieka.Międzynarodowy Czerwony Krzyż , założony w XIX w. zajmuje się poszuliwaniem osób zaginonych w czasie konfliktów zbrojnych. W drugiej połwoeie XX wieku a dokładnie w 1961 roku powstała Amnesty International . Jej zadaniem jest informowanie opinii publicznej o łamaniu praw człowieka, udzielanie pomocy więźniom politycznum i religijnym. Za swoja działalność otrzymała w 1977 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Wielką działalnościa pokojowa był pontyfikat Jana Pawła II , którego nauki często dotyczyły posdtawowych praw każdego człowieka. Wielką popularnościa zdobył sobie Dalajlama XIV - duchowny przywudca Tybetańczyków . Protestyje on przeciw prześladowaniom swego narodu , znajdującego sie pod chińskim panowaniem.