Tarczyca Produkuje hormony- TYROKSYNA-powoduje wzrost zużycia tlenu oraz nasilenie tempa metabolizmu w niemal wszystkich komórkach.Następuje wtedy podniesienie temperatury ciała KALCYTONINA- powoduje spadek stężenia wapnia w osoczu wskutek hamowania uwalniania tej substancji z kości. Nadczynność tarczycy:produkowanie nadmiernej ilości ciepła, pocenie się, choroba Basedowa (wytrzeszcz oczu, wysokie ciśnienie, napięcie nerwowe) Niedoczynność tarczycy:prowadzi do wytworzenia wola(uczucie zmęczenia, zimna, skłonność do otyłości) Wyjaśnij role podwzgórza w regulacji hormonalnej. Podwzgórze reguluje cykle życiowe organizmu, wpływa na zmiany adaptacyjne podczas zmieniających się warunków środowiska zewnętrznego i wewnętrznego oraz kontroluje działanie PRZYSADKI MÓZGOWEJ. Pełni ona nadrzędną rolę spośród wszystkich gruczołów. Wydziela ona hormony tropowe, które pobudzają inna gruczoły do produkcji własnych hormonów. Hormony te działają następnie hamująco na przysadkę mózgową a pobudzająco na komórki i tkanki. Nazywa się to system sprzężeń zwrotnych
Tarczyca znajduje się przed tchawicą. Jej działanie podlega kontroli przysadki i polega na wydzieleniu między innymi tyroksyny i kalcytoniny. Działanie : wzrost tempa metabolizmu , gospodarka wapniowa Niedoczynnośc : u dorosłych - wole i obrzęki Nadczynnośc : uczucie gorąca i nadmierne pocenie się; choroba Basedowa Podwzgórze jest ważną częścią mózgowia. Tutaj znajduje się między innymi komórki nerwowe, które potrafią zmienic sygnał elektryczny na biochemiczny. Do najważniejszych hormonów podwzgórza należą wazopresyna, oksytocyna oraz podwzgórzowe hormony sterujące czynnością przysadki.
Tarczyca składa się z dwóch płatów i waży 20 - 30 gramów. Wytwarzane przez nią hormony wraz z krwią docierają do każdej komórki twojego ciała. Wpływają one na rozwój centralnego układu nerwowego i kostnego, symulują wzrost tkanek, są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu oraz mają duże znaczenie w regulowaniu przemiany materii. Ich nadmiar lub niedobór nie jest obojętny dla życia człowieka, bo zaburza pracę całego organizmu, a zachodzące w ich wyniku zmiany można zaobserwować nie tylko w układzie nerwowym, krwionośnym czy pokarmowym. Resztę masz w załączniku bo to jest z gazety i mi się nie chciało pisać. Starałam się pomóc. :)