1. Za 3 ołówki po 60 groszy i 4 zeszyty zapłaciłam 7 zł. Ile kosztuje zeszyt? 2. Tomek zebrał o 12 grzybów więcej niż Artur. Razem zebrali 98 grzybów. Ile grzybów miał każdy z nich? Proszę o szybkie rozwiązania. To zadania z równań. Dam naj!

1. Za 3 ołówki po 60 groszy i 4 zeszyty zapłaciłam 7 zł. Ile kosztuje zeszyt? 2. Tomek zebrał o 12 grzybów więcej niż Artur. Razem zebrali 98 grzybów. Ile grzybów miał każdy z nich? Proszę o szybkie rozwiązania. To zadania z równań. Dam naj!
Odpowiedź

1) x - cena zeszystu 3*0,6 - całkowita cena ołowków 4*x - całkowita cena zeszytów 3*0,6+4x - całkowita cena zakupów 7 - całkowita cena zakupów 3*0,6+4*x=7 1,8+4x=7 4x=5,2 x=1,30 zł Odp.: Cena zeszytu wynosi 1,30 zł 2) x - ilość grzybow Tomka y - ilość grzybów Artura y+12 - ilośc grzybów Tomka y+12+y=2y+12 - ilość grzybów razem 98 - ilość grzybów razem 2y+12=98 2y=86 y=43 43+12=55 55 - ilość grzbów Tomka 43 - ilość grzybów Artura spr 43+55=98

Dodaj swoją odpowiedź