Tytuł powieści ,,Syzyfowe prace ' jest nawiązaniem do mitologicznej opowieści o królu Syzyfie, który za swój podstęp wobec Zeusa został ukarany - w podziemiach Hadesu musiał wtaczać pod górę olbrzymi głaz. Gdy z wielkim trudem docierał do szczytu, głaz wymykał mu się z rąk. Za każdym razem Syzyf musiał swą pracę rozpoczynać od nowa. Dziś określenie syzyfowa praca oznacza bezowocny wysiłek, daremną pracę. Tytuł powieści żeromskiego odnosi się do pracy rusyfikatorów, którzy chcą zwalczyć patriotyzm wśród polskich uczniów. Jest to praca syzyfowa, ponieważ chłopcy nie poddają się i jak głaz wymykają im się z rąk. Pod górę wspinają się też młodzi bohaterowie - ciągle zmagają się z własnymi problemami i z rusyfikacją, ale cały czas mają nadzieję, że ich wysiłek przyniesie im zwycięstwo.
1. praca, która nie miała sensu i byla bezsnsowna jeżeli chodzi o trudy nuczycieli zeby zakazac uczniom mówienia w języku polskim
tytuł powieści może oznaczać: 1.pracę rusyfikatorów którzy pragnęli wynarodowić polską młodzież,ale nie przyniosło to efektów powodu sprzeciwiania się uczniów. 2.Dzieje Andrzeja Radka,który pokonał ciężką drogę do nauki. 3.Nauka i praca młodzieży klerykowskiej to historia ich porażek i załamań,zwątpień oraz aktów oporu,przeciwko nauczycielom i rusyfikatorom.