Zdania podrzędnie złożone: 1. Żołnierze wyruszyli, by umacniać wały przeciwpowodziowe. 2. Nie przeszkadzaj, kiedy nauczycielka tłumaczy zadanie. 3. Krzysiek kupił lepszy rower, mimo że miał mniej pieniędzy. Zdania współrzędnie złożone: 1. Żołnierz niósł worek z piaskiem i upuścił go na ziemię. 2. Nauczycielka tłumaczy zadanie, więc powinieneś siedzieć cicho. 3. Krzysiek miał mniej pieniędzy, ale kupił ładniejszy rower.
Współrzędne Marek jest zdolny i uczy się pilnie. Biegacze byli już zmęczeni, ale nie chcieli odpoczywać. Jutro pojadę na wycieczkę albo zostanę w domu Agnieszka jest pracowita, więc w szkole uzyskuje dobre oceny. Podrzędne Zdaje mi się, że już oglądałam ten film, Jan był tym, kim chciał być, Prosiłem kolegę, żeby mi pomógł, Poszedłem do lasu, żeby nazbierać jagód.
Zdania złożone podrzędnie: 1. Wydaje mi się, że czytałem tę książkę. 2. Cokolwiek się zdarzy, niech uderza. 3. Kto nie umie opanować gniewu, ten bez potrzeby wybucha. 4. Kto się najlepiej nauczył, ten wygra konkurs. 5. Słowa, które kłamią wprowadzają błąd. 6. Obudź mnie, kiedy słońce wzejdzie. 7. Gdy otrzymałem wiadomość o chorobie ojca, zacząłem przygotowywać się do drogi. 8. Lubię czytać książki, które mówią o naszej przeszłości. Zdania złożone współrzędnie: 1. Adrian nie jest zdolny i uczy się słabo. 2. Adam się nauczył, więc może wygrać konkurs. 3. Chłopcy byli już zmęczeni, ale nie chcieli wracać do domu. 4. Jutro pójdę do sklepu albo posprzątam mieszkanie. 5. Chorowałem i nie byłem w szkole. 6. Zuzia jest zdolna i uczy się dobrze. 7. Jutro zrobię obiad albo przygotuję kolację. 8. Andrzej jest pilny, więc w szkole ma dobre oceny.