pomozecie? wlasciciel sklepu zakupil w hurtowni 50 kg jablek po 1,50 zl za kilogram. 30 kg jablek sprzedal z zyskiem 30% a pozostale z zyskiem 20%. ile zlotych zyskal wlasciciel sklepu ze sprzedazy jablek?

pomozecie? wlasciciel sklepu zakupil w hurtowni 50 kg jablek po 1,50 zl za kilogram. 30 kg jablek sprzedal z zyskiem 30% a pozostale z zyskiem 20%. ile zlotych zyskal wlasciciel sklepu ze sprzedazy jablek?
Odpowiedź

30 kg * 1,50 = 45 zł 45 zł * 0,3 = 13, 50 zł --------------------- 20 kg * 1,50 = 30 zł 30 zł * 0,2 = 6 zł ------------------------ 13,50+ 6 zł= 19,50 Odp: 19,50 zł.

50*1,5=75 tyle zapłacił w churtowni 1.5-100% x - 130 % x= 130 *1.5 /100 x=1.95* 30 1.95* 30 =58,5 1.5 -100% x-120% x=1.5*120/100 x=1.80 1.80 *20 =36 36+58,5=94,5 94.5-50=44.5 odp. właściciel zarobił 44,50 zł.

Dodaj swoją odpowiedź